مشاوره رایگان

سردرد و آنواع آن

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه
می 15, 2023

سردرد یکی از شایع ترین شکایات پزشکی است. درد در ناحیه‌ ی سر و بالای گردن را با عنوان سر درد (Headache) می‌شناسیم. سردرد منشا عصبی دارد و بافت‌ها و ساختارهای احاطه کننده مغز با ملتهب و دردناک شدن، فرد را آزار می‌دهد. یک بافت نازک به نام ضریع جمجمه، استخوان‌ها، سینوس‌ها، چشم‌ها و گوش‌ها را احاطه کرده است که در صورت ملتهب و دردناک شدن باعث درد در سر و گردن می‌شود.برخی از انواع سردردها می توانند بسیار شدید و ناتوان کننده باشند، در حالی که برخی دیگر نسبتاً خفیف هستند و به راحتی قابل کنترل هستند. سردرد انواع مختلفی دارد که بر اساس منشا درد تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از انواع سردرد تظاهرات و بروزهای متفاوتی هم دارند.

انواع سردرد

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد هستند. آنها اغلب به عنوان یک درد کسل کننده و دردناک توصیف می شوند که مانند یک نوار سفت در اطراف سر احساس می شود. سردردهای تنشی معمولاً به دلیل استرس، اضطراب یا تنش عضلانی در گردن و شانه ها ایجاد می شوند. درمان سردرد تنشی معمولاً شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن است. اگر این داروها موثر نباشند، داروهای تجویزی مانند شل کننده های عضلانی یا داروهای ضد افسردگی ممکن است تجویز شوند.

میگرن

میگرن نوعی سردرد است که با درد شدید ضربان دار در یک طرف سر مشخص می شود. آنها همچنین می توانند علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا ایجاد کنند. میگرن اغلب در اثر برخی غذاها، استرس یا تغییرات هورمونی ایجاد می شود. درمان میگرن شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا آسپرین و همچنین داروهای تجویزی مانند تریپتان‌ها است که برای هدف قرار دادن میگرن طراحی شده‌اند. داروهای پیشگیرانه مانند بتا بلوکرها یا داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است تجویز شوند.
سردردهای خوشه ای
سردرد خوشه ای نوعی سردرد است که با درد شدید و مکرر در یک طرف سر مشخص می شود. آنها همچنین می توانند علائم دیگری مانند آبریزش چشم و احتقان بینی را ایجاد کنند. سردردهای خوشه ای اغلب در اثر مصرف الکل یا تنباکو ایجاد می شوند. درمان سردردهای خوشه ای شامل مسکن های بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن و همچنین داروهای تجویزی مانند تریپتان ها و اکسیژن درمانی است.

سردردهای سینوسی

سردرد سینوسی نوعی سردرد است که در اثر التهاب سینوس ها ایجاد می شود. آنها معمولاً با علائم دیگری مانند احتقان، درد صورت و تب همراه هستند. درمان سردرد سینوسی شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن و همچنین داروهای تجویزی مانند ضداحتقان‌ها و کورتیکواستروئیدها است.

سردردهای برگشتی

سردرد برگشتی که به عنوان سردرد مصرف بیش از حد دارو نیز شناخته می شود، نوعی سردرد است که در اثر استفاده بیش از حد از مسکن ها ایجاد می شود. آنها می توانند زمانی رخ دهند که فرد مسکن ها را به دفعات یا با دوز بسیار زیاد مصرف کند. درمان سردردهای برگشتی شامل توقف استفاده از مسکن‌ها و یافتن روش‌های جایگزین برای تسکین درد، مانند تکنیک‌های آرام‌سازی یا فیزیوتراپی است.

درمان های پزشکی برای سردرد

مسکن های بدون نسخه

مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین اغلب اولین خط درمان سردرد هستند. آنها معمولاً برای درمان سردردهای خفیف تا متوسط ایمن و مؤثر هستند، اما نباید برای مدت طولانی استفاده شوند، زیرا می توانند باعث سردردهای برگشتی شوند.

داروهای تجویزی

از داروهای تجویزی می توان برای درمان سردردهای شدیدتر مانند میگرن یا سردردهای خوشه ای استفاده کرد. این داروها شامل تریپتان ها هستند که به طور خاص برای هدف قرار دادن میگرن طراحی شده اند و همچنین شل کننده های عضلانی و داروهای ضد افسردگی که می توانند برای درمان سردردهای تنشی استفاده شوند.

اکسیژن درمانی

اکسیژن درمانی یک گزینه درمانی برای سردردهای خوشه ای است. این شامل تنفس اکسیژن خالص از طریق ماسک است که می تواند درد و سایر علائم سردرد خوشه ای را تسکین دهد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی را می توان برای درمان سردردهای تنشی و انواع دیگر سردردهایی که در اثر تنش عضلانی ایجاد می شود استفاده کرد.

طب سوزنی

طب سوزنی، به بهبود جریان انرژی مثبت در سرتاسر بدن کمک می‌کند. همچنین ادعا بر این است که این روش انرژی منفی که سبب بروز درد می‌شود را از بین می‌برد. از دیدگاه پزشکی مدرن، طب سوزنی سیستم‌های مختلفی را در بدن تحریک می‌کند. این روش ممکن است واکنش بهبود را نیز تحریک کند.
طب سوزنی، بدن را به یک سری نواحی و نقاط فشار تقسیم می‌کند. سوزن‌های آن بسته به علائمتان در نقاط فشار گوناگونی وارد می‌شوند. این نقاط معمولا نزدیک عصب‌ها در بدن هستند. این سوزن‌ها، عصب‌ها را تحریک می‌کنند تا هورمون‌هایی نظیر اندورفین را ترشح کنند که سبب تحریک واکنشی در بدن می‌شوند. این تحریک سیستم ایمنی و گردش خون، همان چیزی است که طبق ادعای طرف‌داران طب سوزنی، می‌تواند میگرن و سردردهای تنشی را تسکین دهد.
هر سردردی نگران‌کننده نیست و بیشتر اوقات با استراحت و مصرف مسکن‌های بدون نسخه می‌توانید آنها را درمان کنید. اما اگر به طور مداوم بیشتر از ۲ بار در هفته با سردردها شدید مواجه هستید و مرتبا داروهای مسکن مصرف می کنید، بهتر است با پزشک در این زمینه مشورت کنید.

آخرین مقالات

برای پیشگیری از گلوکوم و جلوگیری از نابینایی باید هر شش ماه معاینه چشم شوید

گلوکوم آب سیاه چشم چیست؟

گلوکوم یا آب سیاه چشم یکی از بیماری های چشمی است که باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. بسیاری از مردم از علائم اولیه گلوکوم بی اطلاع هستند و برخی از علائم را توجهی نکرده و متاسفانه دیر متوجه مشکل چشم خود شده و باید جراحی شوند. در این مطلب به انواع گلوکوم و علائم این بیماری خواهیم پرداخت.

زیبایی دندان در زندگی روزمره و تعامل اجتماعی بسیار مهم است

زیبایی دندان

داشتن دندان‌های زیبا و سالم نه تنها به بهبود ظاهر و لبخند کمک می‌کند، بلکه تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد دارد. راه‌های مختلفی برای بهبود زیبایی دندان‌ها وجود دارد که شامل روش‌های خانگی، حرفه‌ای و مراقبت‌های روزانه می‌شود. در این مقاله، به بررسی راه‌های زیبایی دندان می‌پردازیم.

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند.

واریس چیست؟

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹–۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند.

استرابیسم یا انحراف چشم

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند. به عبارت دیگر، یک چشم در جهتی متفاوت با چشم دیگر می‌چرخد. در شرایط عادی، شش عضله که حرکت چشم را کنترل می‌کنند با هم کار می‌کنند و هر دو چشم را در یک جهت نشان می‌دهند.

کبد چرب عارضه‌ای است که به سبک زندگی و چاقی ربط دارد. درمان مشخصی ندارد و فقط باید سبک زندگی تغییر کند تا آسیب‌های کبدی بیشتر نشود.

کبد چرب

کبد چرب (Fatty Liver) براثر تجمع و رسوب چربی در کبد ایجاد می‌شود. تجمع بیش از ۱۰ درصد چربی در بافت کبد باعث ایجاد اختلالاتی در فعالیت‌های کبد می‌شود. مهم‌ترین علامت این بیماری این است که در مراحل اولیه بیماری نشانه‌ای ندارد و فقط با پیشرفت بیماری نشانه‌ها ظاهر می‌شود.

پی ار پی

پی‌آرپی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پی آر پی صورت یا پلاسمای غنی از پلاکت، درمانی است که از پلاکت‌های خون شما برای تحریک رشد سلول‌های جدید استفاده می‌کند و در بهبود رنگ چهره و بافت پوست تاثیر دارد. پی ار پی نوعی داروی احیاکننده است که از خواص درمانی اجزای خون برای اهداف ضد پیری و جوانسازی پوست بهره می‌برد.

مزوتراپی: روشی برای جوانسازی، لاغری و درمان

مزوتراپی روشی غیرجراحی و کم تهاجمی است که برای درمان طیف وسیعی از مشکلات زیبایی و سلامتی به کار می‌رود. این روش با تزریق موضعی مقادیر کم داروها، ویتامین ها، مواد مغذی و سایر ترکیبات فعال به لایه میانی پوست (مزودرم) انجام می شود. این روش ابتدا توسط دکتر Michel Pistor، یک پزشک فرانسوی، در ...

کاوش در پیرسینگ بدن

قدمت سوراخ کردن بدن به هزاران سال قبل برمی‌گردد و شواهدی از عمل آن در آثار باستان‌شناسی تمدن‌های باستانی در سراسر جهان یافت می‌شود. از مراسم قبیله ای گرفته تا مراسم مذهبی، سوراخ کردن بدن دارای معانی فرهنگی و معنوی مختلفی بود که نمادی از موقعیت، محافظت یا عبور از بزرگسالی است. در فرهنگ معاصر، ...

عمل جراحی کاهش سایز پیشانی چیست؟

کاشت مو در بدن: روشی نوین برای بازگرداندن موهای از دست رفته

ریزش و نازک شدن مو از دیرباز نگرانی های مهمی برای افراد بوده و بر اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد. اما با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو در بدن توسعه یافته‌اند که به افراد این امکان را می‌دهند تا از مشکلات ریزش مو و کاهش آن جلوگیری ...

حلقه های سیاه دور چشم، علل و درمان

سیاهی دور چشم، که اغلب به عنوان هیپرپیگمانتاسیون دور چشم شناخته می شود، یکی از نگرانی های رایج زیبایی برای بسیاری از افراد است. این نواحی تیره زیر چشم می تواند ظاهر خستگی، پیری یا بیماری را ایجاد کند و بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد. در حالی که حلقه‌های سیاه معمولاً بی‌خطر هستند، درک ...

پروتز چشم: بازگرداندن بینایی و زیبایی

از دست دادن بینایی یکی از سخت‌ترین تجربه‌هایی است که یک انسان می‌تواند با آن روبرو شود. اما خوشبختانه، با پیشرفت‌های علم پزشکی، راه‌هایی برای جبران این نقص و بازگرداندن بخشی از کیفیت زندگی به افراد نابینا وجود دارد. یکی از این راه‌ها، استفاده از پروتز چشم است. پروتز چشم که به عنوان چشم مصنوعی ...

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو: بازگرداندن تحرک و کیفیت زندگی

آرتروز زانو، بیماری شایعی است که باعث تخریب غضروف مفصل زانو می‌شود. این تخریب می‌تواند منجر به درد شدید، سفتی و محدودیت حرکتی در زانو شود. جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، یک روش پزشکی است که با هدف تسکین درد و بازگرداندن عملکرد مفاصل زانو به شدت ...

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟