مشاوره رایگان

سرطان سینه و راه های درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه
آوریل 14, 2024

 

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان هایی است که زنان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است  این بیماری در مردان نیز رخ دهد، اما در زنان بسیار شایع تر است. درک اصول اولیه سرطان سینه، عوامل خطر آن، تشخیص و گزینه های درمانی در مبارزه با این بیماری بسیار مهم است.این بیماری از سلول های غیرطبیعی در بافت پستان شروع می شود و در مراحل اولیه معمولاً بدون علامت است، اما با پیشرفت بیماری، علائمی مانند توده در پستان، تغییرات در شکل و ظاهر پستان، ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان، تغییرات در پوست پستان، درد در پستان و تورم غدد لنفاوی زیر بغل ظاهر می شوند. سرطان سینه در صورت عدم درمان به موقع می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند و به طور بالقوه تهدید کننده زندگی باشد.

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه:

 • جنسیت:زنان بیشتر از مردان به سرطان سینه مبتلا می شوند.
 • سن:خطر ابتلا به این بیماری با افزایش سن بالا می رود.
 • سابقه خانوادگی:اگر یکی از اعضای خانواده شما به سرطان سینه مبتلا شده باشد، خطر ابتلا به این بیماری در شما افزایش می یابد.
 • جهش های ژنی:برخی از جهش های ژنی مانند BRCA1 و BRCA2 خطر ابتلا به سرطان سینه را به طور قابل توجهی افزایش می دهند.
 • سابقه شخصی ابتلا به سرطان سینه:زنانی که قبلاً به سرطان سینه مبتلا شده اند، در معرض خطر ابتلای مجدد به این بیماری هستند.
 • مصرف الکل:مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 • چاقی:چاقی به خصوص در زنان یائسه، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 • عدم فعالیت بدنی:کم تحرکی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 • بارداری در سنین بالا:شروع قاعدگی در سنین پایین و یائسگی در سنین بالا خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 • شیردهی نکردن:شیردهی می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

 

تشخیص سرطان سینه

روش های غربالگری سرطان سینه شامل ماموگرافی،سونوگرافی، معاینه بالینی پستان و خودآزمایی می باشد. اگر یک توده یا ناهنجاری مشکوک پیدا شود، ممکن است آزمایش‌های تشخیصی بیشتری مانند بیوپسی برای تأیید وجود سلول‌های سرطانی انجام شود.

 

مراحل رشد اولیه سرطان بدخیم سینه

درمان اولیه سرطان سینه در بیشتر موارد نشان می‌دهد که این بیماری تنها در سینه و مراکز لنفاوی، به خصوص در زیر بغل  قابل تشخیص است. متخصصان رشد اولیه بدخیم پستان را به مراحل 1، 2 و 3 تقسیم کرده‌اند. در صورتی که رشد بدخیم خارج از پستان و تومورهای لنفاوی زیر بغل پیدا شود، متاستاز نامیده می‌شود که مرحله چهارم است. رشد بدخیمی متاستاتیک در استخوان ها، کبد، ریه ها و یا تومورهای لنفاوی در خارج از زیر بغل مشاهده می‌شود، به رغم این واقعیت که می‌تواند در هر عضوی هم اتفاق بیفتد. اگرچه این بدخیمی در این ارگان ها در حال رشد است، اما هنوز رشد بدخیم پستان محسوب می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که بدخیمی پستان به طور موذیانه‌ای گسترش می‌یابد، بیماری استخوانی نیست پس درمان آن از روش‌های معمول درمان سرطان سینه پیروی می‌کند.

این بیماری هم‌چنین بر اساس ارتباطی که با گیرنده‌های هورمون‌های استروژن و پروژسترون دارد شناسایی می‌شود. این به عنوان ER-مثبت (دارای گیرنده استروژن) و PR-مثبت (دارای گیرنده پروژسترون) نشان داده شده می‌شود. هم‌چنین تومورها از نظر داشتن پروتئینی به نام HER2 مورد بررسی قرار می‌گیرند. بیماران بسته به این‌که تومور آن‌ها کدام یک از این‌ها را بیان می‌کند داروهای مشخصی دریافت می‌کنند.

 

راه های درمان:

درمان سرطان سینه به عوامل مختلفی از جمله مرحله سرطان، نوع سلول های سرطانی و سلامت کلی فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی رایج عبارتند از:

 • جراحی: جراحی اغلب اولین قدم در درمان سرطان سینه است. ممکن است شامل برداشتن تومور (لومپکتومی) یا کل پستان (ماستکتومی) باشد.
 • پرتودرمانی: پرتودرمانی از پرتوهای پر انرژی برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. اغلب بعد از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده استفاده می شود.
 • شیمی درمانی: شیمی درمانی شامل استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی است. می توان آن را قبل از جراحی برای کوچک کردن تومورها یا بعد از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده تجویز کرد.
 • هورمون درمانی: هورمون درمانی برای سرطان سینه با گیرنده هورمونی مثبت استفاده می شود. با مسدود کردن عملکرد هورمون‌هایی که باعث رشد سرطان می‌شوند، عمل می‌کند.
 • درمان هدفمند: داروهای درمانی هدفمند، مولکول‌های خاصی را هدف قرار می‌دهند که در رشد سرطان نقش دارند. آنها اغلب در ترکیب با سایر درمان ها استفاده می شوند.
 • ایمونوتراپی: ایمونوتراپی با تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سلول های سرطانی عمل می کند. این یک گزینه درمانی امیدوارکننده برای انواع خاصی از سرطان سینه است.

 

پیشگیری از سرطان سینه:

با رژیم غذایی سالم (مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل)، ورزش منظم،حفظ وزن ایده ال و شیردهی می توان خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش داد.

نتیجه:

سرطان سینه یک نگرانی مهم برای سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. افزایش اگاهی،تشخیص زودهنگام، پیشرفت‌ها در گزینه‌های درمانی و تلاش‌های تحقیقاتی مداوم در بهبود نتایج برای افراد مبتلا به سرطان سینه کلیدی هستند.

 

آخرین مقالات

برای پیشگیری از گلوکوم و جلوگیری از نابینایی باید هر شش ماه معاینه چشم شوید

گلوکوم آب سیاه چشم چیست؟

گلوکوم یا آب سیاه چشم یکی از بیماری های چشمی است که باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. بسیاری از مردم از علائم اولیه گلوکوم بی اطلاع هستند و برخی از علائم را توجهی نکرده و متاسفانه دیر متوجه مشکل چشم خود شده و باید جراحی شوند. در این مطلب به انواع گلوکوم و علائم این بیماری خواهیم پرداخت.

زیبایی دندان در زندگی روزمره و تعامل اجتماعی بسیار مهم است

زیبایی دندان

داشتن دندان‌های زیبا و سالم نه تنها به بهبود ظاهر و لبخند کمک می‌کند، بلکه تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد دارد. راه‌های مختلفی برای بهبود زیبایی دندان‌ها وجود دارد که شامل روش‌های خانگی، حرفه‌ای و مراقبت‌های روزانه می‌شود. در این مقاله، به بررسی راه‌های زیبایی دندان می‌پردازیم.

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند.

واریس چیست؟

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹–۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند.

استرابیسم یا انحراف چشم

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند. به عبارت دیگر، یک چشم در جهتی متفاوت با چشم دیگر می‌چرخد. در شرایط عادی، شش عضله که حرکت چشم را کنترل می‌کنند با هم کار می‌کنند و هر دو چشم را در یک جهت نشان می‌دهند.

کبد چرب عارضه‌ای است که به سبک زندگی و چاقی ربط دارد. درمان مشخصی ندارد و فقط باید سبک زندگی تغییر کند تا آسیب‌های کبدی بیشتر نشود.

کبد چرب

کبد چرب (Fatty Liver) براثر تجمع و رسوب چربی در کبد ایجاد می‌شود. تجمع بیش از ۱۰ درصد چربی در بافت کبد باعث ایجاد اختلالاتی در فعالیت‌های کبد می‌شود. مهم‌ترین علامت این بیماری این است که در مراحل اولیه بیماری نشانه‌ای ندارد و فقط با پیشرفت بیماری نشانه‌ها ظاهر می‌شود.

پی ار پی

پی‌آرپی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پی آر پی صورت یا پلاسمای غنی از پلاکت، درمانی است که از پلاکت‌های خون شما برای تحریک رشد سلول‌های جدید استفاده می‌کند و در بهبود رنگ چهره و بافت پوست تاثیر دارد. پی ار پی نوعی داروی احیاکننده است که از خواص درمانی اجزای خون برای اهداف ضد پیری و جوانسازی پوست بهره می‌برد.

مزوتراپی: روشی برای جوانسازی، لاغری و درمان

مزوتراپی روشی غیرجراحی و کم تهاجمی است که برای درمان طیف وسیعی از مشکلات زیبایی و سلامتی به کار می‌رود. این روش با تزریق موضعی مقادیر کم داروها، ویتامین ها، مواد مغذی و سایر ترکیبات فعال به لایه میانی پوست (مزودرم) انجام می شود. این روش ابتدا توسط دکتر Michel Pistor، یک پزشک فرانسوی، در ...

کاوش در پیرسینگ بدن

قدمت سوراخ کردن بدن به هزاران سال قبل برمی‌گردد و شواهدی از عمل آن در آثار باستان‌شناسی تمدن‌های باستانی در سراسر جهان یافت می‌شود. از مراسم قبیله ای گرفته تا مراسم مذهبی، سوراخ کردن بدن دارای معانی فرهنگی و معنوی مختلفی بود که نمادی از موقعیت، محافظت یا عبور از بزرگسالی است. در فرهنگ معاصر، ...

عمل جراحی کاهش سایز پیشانی چیست؟

کاشت مو در بدن: روشی نوین برای بازگرداندن موهای از دست رفته

ریزش و نازک شدن مو از دیرباز نگرانی های مهمی برای افراد بوده و بر اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد. اما با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو در بدن توسعه یافته‌اند که به افراد این امکان را می‌دهند تا از مشکلات ریزش مو و کاهش آن جلوگیری ...

حلقه های سیاه دور چشم، علل و درمان

سیاهی دور چشم، که اغلب به عنوان هیپرپیگمانتاسیون دور چشم شناخته می شود، یکی از نگرانی های رایج زیبایی برای بسیاری از افراد است. این نواحی تیره زیر چشم می تواند ظاهر خستگی، پیری یا بیماری را ایجاد کند و بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد. در حالی که حلقه‌های سیاه معمولاً بی‌خطر هستند، درک ...

پروتز چشم: بازگرداندن بینایی و زیبایی

از دست دادن بینایی یکی از سخت‌ترین تجربه‌هایی است که یک انسان می‌تواند با آن روبرو شود. اما خوشبختانه، با پیشرفت‌های علم پزشکی، راه‌هایی برای جبران این نقص و بازگرداندن بخشی از کیفیت زندگی به افراد نابینا وجود دارد. یکی از این راه‌ها، استفاده از پروتز چشم است. پروتز چشم که به عنوان چشم مصنوعی ...

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو: بازگرداندن تحرک و کیفیت زندگی

آرتروز زانو، بیماری شایعی است که باعث تخریب غضروف مفصل زانو می‌شود. این تخریب می‌تواند منجر به درد شدید، سفتی و محدودیت حرکتی در زانو شود. جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، یک روش پزشکی است که با هدف تسکین درد و بازگرداندن عملکرد مفاصل زانو به شدت ...

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟