مشاوره رایگان

پروتز چشم: بازگرداندن بینایی و زیبایی

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه
می 6, 2024

از دست دادن بینایی یکی از سخت‌ترین تجربه‌هایی است که یک انسان می‌تواند با آن روبرو شود. اما خوشبختانه، با پیشرفت‌های علم پزشکی، راه‌هایی برای جبران این نقص و بازگرداندن بخشی از کیفیت زندگی به افراد نابینا وجود دارد. یکی از این راه‌ها، استفاده از پروتز چشم است. پروتز چشم که به عنوان چشم مصنوعی هم شناخته می شود نه تنها ظاهر چشم طبیعی را باز می گرداند، بلکه به حفظ تراز مناسب چشم و بهبود عزت نفس نیز کمک می کند.

پروتزهای چشم به صورت سفارشی ساخته می شوند تا با رنگ، اندازه و شکل چشم طبیعی باقی مانده مطابقت داشته باشند و ظاهری یکپارچه و واقعی را ارائه دهند. آنها معمولاً از مواد اکریلیک ساخته می شوند که برای کاشت در حفره چشم ایمن هستند. فرآیند ایجاد چشم مصنوعی شامل اندازه گیری دقیق حفره چشم و ساختارهای اطراف آن برای اطمینان از تناسب کامل است.

انواع پروتز چشم:

  • پروتزهای اسکلرال: این نوع پروتز، کل قسمت سفید چشم (اسکلرا) را می‌پوشاند و برای افرادی که چشم خود را به طور کامل از دست داده‌اند، مناسب است.
  • پروتزهای ایریدو-اسکلرال: این نوع پروتز، علاوه بر قسمت سفید چشم، عنبیه و مردمک را نیز می‌پوشاند و برای افرادی که بخشی از چشم خود را از دست داده‌اند، مناسب است.
  • پروتزهای کاسه‌ای: این نوع پروتز، فقط قسمت داخلی کاسه چشم را می‌پوشاند و برای افرادی که پلک خود را حفظ کرده‌اند، مناسب است.

چشم مصنوعی متحرک

چشم مصنوعی ساده  در عمق حفره چشم قرار گرفته و ظاهر بصری چشم طبیعی را بازسازی میکند و در اندازه و شکل‌های مختلف در دسترس است ولی چشم مصنوعی  متحرک قابلیت حرکت و چرخش به صورت هماهنگ با چشم طبیعی را دارد. این امکان به وسیله مکانیسم‌های دقیق درون پروتز فراهم می‌شود. چشم مصنوعی متحرک معمولاً از سیلیکون ساخته می‌شود و برای بهبود ظاهر و عملکرد بصری استفاده می‌شود.

نحوه ساخت

پس از عمل تخلیه چشم بیمار، تا زمانیکه ورم و التهاب ناحیه مربوطه کاهش پیدا کند و آماده اندازه‌گیری کاسه چشم توسط چشم پزشک شود، حدود 6 تا 8 هفته زمان لازم است. پس از انجام عمل اندازه‌گیری، فرایند قالب گیری توسط آکولاریست صورت می گیرد. برای دستیابی به نتیجه بهتر معمولا رنگ‌آمیزی ناحیه سفیدی چشم و مردمک و عنبیه بوسیله دست انجام می‌شود. این کار منجر به ساخت پروتز چشمی با جزئیات بیشتر می‌گردد که دارای ظاهری طبیعی‌تر است و شباهت بیشتری به چشم واقعی فرد دارد

مزایای استفاده از پروتز چشم:

  • بهبود ظاهر: پروتز چشم می‌تواند ظاهر فرد را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و به او کمک کند تا اعتماد به نفس خود را بازیابد.
  • حفظ حرکت چشم: برخی از پروتزها طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند تا حدی حرکت کنند و به این ترتیب به فرد کمک می‌کنند تا حس عمق و میدان دید خود را حفظ کند.
  • کاهش تحریک چشم: پروتز چشم می‌تواند از قسمت باقیمانده چشم در برابر گرد و غبار، نور خورشید و سایر عوامل تحریک‌کننده محافظت کند.

مراقبت از پروتز چشم:

از نظر مراقبت و نگهداری، چشم مصنوعی نیاز به تمیز کردن و پرداخت منظم دارد تا طول عمر آن را تضمین کند. پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط چشم پزشک، متخصصی که پروتز را طراحی و برازش می کند، برای جلوگیری از آسیب و اطمینان از عملکرد مطلوب، مهم است. این مراقبت‌ها شامل شستشو و تمیز کردن پروتز، مرطوب نگه داشتن آن و معاینات منظم توسط چشم‌پزشک است. بطور کلی عمر مفید یک چشم مصنوعی چیزی بین 5 تا 7 سال است و پس از گذشت این زمان با توجه به شرایط پروتز می‌بایست آن را تعویض نمود.

نتیجه

پروتز چشم مصنوعی معمولا پس از برداشتن چشم به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری، انجام‌ می‌شود و علاوه بر این به عملکرد مناسب پلک نیز کمک می‌کند. چشم مصنوعی می‌تواند برای بیمارانی که دچار آسیب دیدگی در ناحیه صورت و یا چشم شده‌اند، یا به بیماری‌های حاد چشمی مانند سرطان چشم، عفونت غیرقابل کنترل و غیره مبتلا شده‌اند، ضروری باشد. چشم مصنوعی نمی‌تواند بینایی را به بیمار باز گرداند. پس از برداشتن چشم طبیعی و انجام پروتز چشم مصنوعی، فرد در این چشم بینایی نخواهد داشت. با این حال، چشم مصنوعی‌ می‌تواند ظاهر طبیعی‌تری به بیمار دهد و از فضای خالی موجود در صورت، محافظت می‌کند.

آخرین مقالات

برای پیشگیری از گلوکوم و جلوگیری از نابینایی باید هر شش ماه معاینه چشم شوید

گلوکوم آب سیاه چشم چیست؟

گلوکوم یا آب سیاه چشم یکی از بیماری های چشمی است که باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. بسیاری از مردم از علائم اولیه گلوکوم بی اطلاع هستند و برخی از علائم را توجهی نکرده و متاسفانه دیر متوجه مشکل چشم خود شده و باید جراحی شوند. در این مطلب به انواع گلوکوم و علائم این بیماری خواهیم پرداخت.

زیبایی دندان در زندگی روزمره و تعامل اجتماعی بسیار مهم است

زیبایی دندان

داشتن دندان‌های زیبا و سالم نه تنها به بهبود ظاهر و لبخند کمک می‌کند، بلکه تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد دارد. راه‌های مختلفی برای بهبود زیبایی دندان‌ها وجود دارد که شامل روش‌های خانگی، حرفه‌ای و مراقبت‌های روزانه می‌شود. در این مقاله، به بررسی راه‌های زیبایی دندان می‌پردازیم.

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند.

واریس چیست؟

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹–۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند.

استرابیسم یا انحراف چشم

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند. به عبارت دیگر، یک چشم در جهتی متفاوت با چشم دیگر می‌چرخد. در شرایط عادی، شش عضله که حرکت چشم را کنترل می‌کنند با هم کار می‌کنند و هر دو چشم را در یک جهت نشان می‌دهند.

کبد چرب عارضه‌ای است که به سبک زندگی و چاقی ربط دارد. درمان مشخصی ندارد و فقط باید سبک زندگی تغییر کند تا آسیب‌های کبدی بیشتر نشود.

کبد چرب

کبد چرب (Fatty Liver) براثر تجمع و رسوب چربی در کبد ایجاد می‌شود. تجمع بیش از ۱۰ درصد چربی در بافت کبد باعث ایجاد اختلالاتی در فعالیت‌های کبد می‌شود. مهم‌ترین علامت این بیماری این است که در مراحل اولیه بیماری نشانه‌ای ندارد و فقط با پیشرفت بیماری نشانه‌ها ظاهر می‌شود.

پی ار پی

پی‌آرپی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پی آر پی صورت یا پلاسمای غنی از پلاکت، درمانی است که از پلاکت‌های خون شما برای تحریک رشد سلول‌های جدید استفاده می‌کند و در بهبود رنگ چهره و بافت پوست تاثیر دارد. پی ار پی نوعی داروی احیاکننده است که از خواص درمانی اجزای خون برای اهداف ضد پیری و جوانسازی پوست بهره می‌برد.

مزوتراپی: روشی برای جوانسازی، لاغری و درمان

مزوتراپی روشی غیرجراحی و کم تهاجمی است که برای درمان طیف وسیعی از مشکلات زیبایی و سلامتی به کار می‌رود. این روش با تزریق موضعی مقادیر کم داروها، ویتامین ها، مواد مغذی و سایر ترکیبات فعال به لایه میانی پوست (مزودرم) انجام می شود. این روش ابتدا توسط دکتر Michel Pistor، یک پزشک فرانسوی، در ...

کاوش در پیرسینگ بدن

قدمت سوراخ کردن بدن به هزاران سال قبل برمی‌گردد و شواهدی از عمل آن در آثار باستان‌شناسی تمدن‌های باستانی در سراسر جهان یافت می‌شود. از مراسم قبیله ای گرفته تا مراسم مذهبی، سوراخ کردن بدن دارای معانی فرهنگی و معنوی مختلفی بود که نمادی از موقعیت، محافظت یا عبور از بزرگسالی است. در فرهنگ معاصر، ...

عمل جراحی کاهش سایز پیشانی چیست؟

کاشت مو در بدن: روشی نوین برای بازگرداندن موهای از دست رفته

ریزش و نازک شدن مو از دیرباز نگرانی های مهمی برای افراد بوده و بر اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد. اما با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو در بدن توسعه یافته‌اند که به افراد این امکان را می‌دهند تا از مشکلات ریزش مو و کاهش آن جلوگیری ...

حلقه های سیاه دور چشم، علل و درمان

سیاهی دور چشم، که اغلب به عنوان هیپرپیگمانتاسیون دور چشم شناخته می شود، یکی از نگرانی های رایج زیبایی برای بسیاری از افراد است. این نواحی تیره زیر چشم می تواند ظاهر خستگی، پیری یا بیماری را ایجاد کند و بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد. در حالی که حلقه‌های سیاه معمولاً بی‌خطر هستند، درک ...

پروتز چشم: بازگرداندن بینایی و زیبایی

از دست دادن بینایی یکی از سخت‌ترین تجربه‌هایی است که یک انسان می‌تواند با آن روبرو شود. اما خوشبختانه، با پیشرفت‌های علم پزشکی، راه‌هایی برای جبران این نقص و بازگرداندن بخشی از کیفیت زندگی به افراد نابینا وجود دارد. یکی از این راه‌ها، استفاده از پروتز چشم است. پروتز چشم که به عنوان چشم مصنوعی ...

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو: بازگرداندن تحرک و کیفیت زندگی

آرتروز زانو، بیماری شایعی است که باعث تخریب غضروف مفصل زانو می‌شود. این تخریب می‌تواند منجر به درد شدید، سفتی و محدودیت حرکتی در زانو شود. جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، یک روش پزشکی است که با هدف تسکین درد و بازگرداندن عملکرد مفاصل زانو به شدت ...

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟