مشاوره رایگان

پیرچشمی

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه
نوامبر 20, 2023

پیرچشمی به این صورت تعریف می‌شود: از دست رفتن تدریجی خاصیت ارتجاعی عدسی و کاهش قدرت تطابق چشم. این دو فاکتور جزیی جدایی‌ناپذیر از فرایند طبیعی افزایش سن محسوب می‌شوند.تقریبا همه افراد با ورود به 40 یا 50 سالگی دچار پیر چشمی شده و در نتیجه توانایی تمرکز بر روی اشیا نزدیک کاهش یافته و بر کارهایی مانند خواندن، خیاطی یا کار با رایانه تأثیر می گذارد. رویکرد سنتی برای درمان پیرچشمی شامل استفاده از عینک مطالعه یا لنزهای چند کانونی بود. با این حال، مداخلات جراحی روی قرنیه چشم انداز درمان را متحول کرده است.

.علائم شایع پیر چشمی:

  • مشکل در خواندن حروف ریز

·       مشکل در دید در شب

·       خشکی چشم

·       ترکیب اشیاء در پس زمینه

·       پلک‌های قرمز و متورم

·       وجود نقاط یا لکه‌های شناور در دید

·       جرقه‌های نور

·       حساسیت به نور

·       آب مروارید

·       دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)

·       رتینوپاتی دیابتی

·       ملانوم چشمی

·       اختلال در خواب

روش‌های جراحی قرنیه:

1- تکنیک مونوویژن: تکنیک مونوویژن شامل اصلاح یک چشم برای دید از راه دور و دیگری برای دید نزدیک است. از توانایی مغز برای تفسیر اطلاعات بصری از هر دو چشم استفاده می کند و راه حلی کاربردی برای پیرچشمی ارائه می دهد. اگرچه ممکن است تنظیم کردن مغز زمان بر باشد، بسیاری از افراد با این روش به نتایج رضایت بخشی دست می یابند.

2- اینله قرنیه: یکی دیگر از روش های جراحی امیدوارکننده، قرار دادن اینله قرنیه است. این دستگاه‌های کاشته‌شده کوچک در داخل قرنیه قرار می‌گیرند و شکل آن را تغییر می‌دهند و دید نزدیک را بدون به خطر انداختن دید از راه دور بهبود می‌بخشند. اینله‌هایی مانند کامرا یا میکرولنز Presbia Flexivue نتایج مثبتی را در آزمایش‌های بالینی نشان داده‌اند و دید واضح را برای افراد پیرچشمی بازیابی می‌کنند.

3- لیزیک چند کانونی یا : PRK با بهره‌گیری از فناوری لیزر، روش‌های لیزیک چند کانونی یا PRK (کراتکتومی فوتورفراکتیو) قرنیه را اصلاح می‌کند تا نقاط کانونی مشخصی برای دید نزدیک، متوسط و دور ایجاد کند. این  روش به بیماران امکان می دهد بدون نیاز به عینک یا لنزهای تماسی از دید واضح تری در تمام محدوده ها لذت ببرند..

4-کاشت عدسی:در این روش چشم پزشکان عدسی هر چشم را برداشته و با  یک عدسی مصنوعی جایگزین می کنند. به این لنز، لنز داخل چشمی می گویند. چندین نوع کاشت لنز برای اصلاح پیرچشمی موجود است. برخی به چشم شما اجازه می‌دهند که اشیا را هم از نزدیک و هم از راه دور ببینید. برخی در داخل چشم تغییر موقعیت یا شکل می‌دهند (عدسی سازگار). اما کاشت لنز می‌تواند باعث کاهش کیفیت دید نزدیک شما شود و ممکن است همچنان به عینک مطالعه نیاز داشته باشید.

مزایا و ملاحظات:

  • کاهش وابستگی به لنزهای اصلاحی: یکی از مزایای اولیه روش های جراحی قرنیه، کاهش یا حذف نیاز به خواندن عینک یا دو کانونی، افزایش راحتی و استقلال است.
  • راحتی و نتایج فوری: جراحی‌های قرنیه برای پیرچشمی اغلب نتایج سریعی را ارائه می‌دهند و بیماران در همان روز یا طی چند روز پس از عمل، بینایی بهتری را تجربه می‌کنند. این جنبه آن را به گزینه ای جذاب برای کسانی که به دنبال بهبود فوری بصری هستند تبدیل می کند.
  • تناسب فردی: نتایج موفقیت آمیز ممکن است بر اساس عوامل فردی مانند سلامت چشم، ضخامت قرنیه و بینایی کلی متفاوت باشد. معاینات کامل قبل از عمل و مشاوره با متخصصان مراقبت از چشم واجد شرایط برای تعیین مناسب ترین گزینه جراحی برای هر بیمار ضروری است.

خطرات و محدودیت های بالقوه:

در حالی که روش های جراحی قرنیه برای پیرچشمی اشتیاق ایجاد کرده است، مانند هر روش جراحی، ممکن است اختلالات بینایی موقتی در طول روند بهبودی وجود داشته باشد. اینها معمولا گذرا هستند و با گذشت زمان برطرف می شوند. نتایج می تواند در بین افراد متفاوت باشد و سطح رضایت ممکن است به انتظارات شخصی و سازگاری با روش جراحی انتخابی بستگی داشته باشد.

نتیجه:

روش‌های جراحی قرنیه یک روش جدید برای درمان پیرچشمی فراهم کرده‌اند و جایگزین‌هایی برای لنزهای اصلاحی سنتی ارائه می‌کنند. تکنیک‌هایی مانند مونویژن، اینله‌های قرنیه و لیزیک چند کانونی یا PRK نتایج امیدوارکننده‌ای را از نظر بازگرداندن دید واضح در فواصل مختلف نشان داده‌اند. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که تناسب فردی و ارزیابی دقیق توسط یک متخصص مراقبت از چشم با تجربه در تعیین مناسب ترین روش جراحی برای هر بیمار حیاتی است.

آخرین مقالات

برای پیشگیری از گلوکوم و جلوگیری از نابینایی باید هر شش ماه معاینه چشم شوید

گلوکوم آب سیاه چشم چیست؟

گلوکوم یا آب سیاه چشم یکی از بیماری های چشمی است که باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. بسیاری از مردم از علائم اولیه گلوکوم بی اطلاع هستند و برخی از علائم را توجهی نکرده و متاسفانه دیر متوجه مشکل چشم خود شده و باید جراحی شوند. در این مطلب به انواع گلوکوم و علائم این بیماری خواهیم پرداخت.

زیبایی دندان در زندگی روزمره و تعامل اجتماعی بسیار مهم است

زیبایی دندان

داشتن دندان‌های زیبا و سالم نه تنها به بهبود ظاهر و لبخند کمک می‌کند، بلکه تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد دارد. راه‌های مختلفی برای بهبود زیبایی دندان‌ها وجود دارد که شامل روش‌های خانگی، حرفه‌ای و مراقبت‌های روزانه می‌شود. در این مقاله، به بررسی راه‌های زیبایی دندان می‌پردازیم.

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند.

واریس چیست؟

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹–۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند.

استرابیسم یا انحراف چشم

استرابیسم چشم (چشم های ضربدری) یا انحراف چشم وضعیتی است که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند. به عبارت دیگر، یک چشم در جهتی متفاوت با چشم دیگر می‌چرخد. در شرایط عادی، شش عضله که حرکت چشم را کنترل می‌کنند با هم کار می‌کنند و هر دو چشم را در یک جهت نشان می‌دهند.

کبد چرب عارضه‌ای است که به سبک زندگی و چاقی ربط دارد. درمان مشخصی ندارد و فقط باید سبک زندگی تغییر کند تا آسیب‌های کبدی بیشتر نشود.

کبد چرب

کبد چرب (Fatty Liver) براثر تجمع و رسوب چربی در کبد ایجاد می‌شود. تجمع بیش از ۱۰ درصد چربی در بافت کبد باعث ایجاد اختلالاتی در فعالیت‌های کبد می‌شود. مهم‌ترین علامت این بیماری این است که در مراحل اولیه بیماری نشانه‌ای ندارد و فقط با پیشرفت بیماری نشانه‌ها ظاهر می‌شود.

پی ار پی

پی‌آرپی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پی آر پی صورت یا پلاسمای غنی از پلاکت، درمانی است که از پلاکت‌های خون شما برای تحریک رشد سلول‌های جدید استفاده می‌کند و در بهبود رنگ چهره و بافت پوست تاثیر دارد. پی ار پی نوعی داروی احیاکننده است که از خواص درمانی اجزای خون برای اهداف ضد پیری و جوانسازی پوست بهره می‌برد.

مزوتراپی: روشی برای جوانسازی، لاغری و درمان

مزوتراپی روشی غیرجراحی و کم تهاجمی است که برای درمان طیف وسیعی از مشکلات زیبایی و سلامتی به کار می‌رود. این روش با تزریق موضعی مقادیر کم داروها، ویتامین ها، مواد مغذی و سایر ترکیبات فعال به لایه میانی پوست (مزودرم) انجام می شود. این روش ابتدا توسط دکتر Michel Pistor، یک پزشک فرانسوی، در ...

کاوش در پیرسینگ بدن

قدمت سوراخ کردن بدن به هزاران سال قبل برمی‌گردد و شواهدی از عمل آن در آثار باستان‌شناسی تمدن‌های باستانی در سراسر جهان یافت می‌شود. از مراسم قبیله ای گرفته تا مراسم مذهبی، سوراخ کردن بدن دارای معانی فرهنگی و معنوی مختلفی بود که نمادی از موقعیت، محافظت یا عبور از بزرگسالی است. در فرهنگ معاصر، ...

عمل جراحی کاهش سایز پیشانی چیست؟

کاشت مو در بدن: روشی نوین برای بازگرداندن موهای از دست رفته

ریزش و نازک شدن مو از دیرباز نگرانی های مهمی برای افراد بوده و بر اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد. اما با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو در بدن توسعه یافته‌اند که به افراد این امکان را می‌دهند تا از مشکلات ریزش مو و کاهش آن جلوگیری ...

حلقه های سیاه دور چشم، علل و درمان

سیاهی دور چشم، که اغلب به عنوان هیپرپیگمانتاسیون دور چشم شناخته می شود، یکی از نگرانی های رایج زیبایی برای بسیاری از افراد است. این نواحی تیره زیر چشم می تواند ظاهر خستگی، پیری یا بیماری را ایجاد کند و بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد. در حالی که حلقه‌های سیاه معمولاً بی‌خطر هستند، درک ...

پروتز چشم: بازگرداندن بینایی و زیبایی

از دست دادن بینایی یکی از سخت‌ترین تجربه‌هایی است که یک انسان می‌تواند با آن روبرو شود. اما خوشبختانه، با پیشرفت‌های علم پزشکی، راه‌هایی برای جبران این نقص و بازگرداندن بخشی از کیفیت زندگی به افراد نابینا وجود دارد. یکی از این راه‌ها، استفاده از پروتز چشم است. پروتز چشم که به عنوان چشم مصنوعی ...

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو: بازگرداندن تحرک و کیفیت زندگی

آرتروز زانو، بیماری شایعی است که باعث تخریب غضروف مفصل زانو می‌شود. این تخریب می‌تواند منجر به درد شدید، سفتی و محدودیت حرکتی در زانو شود. جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، یک روش پزشکی است که با هدف تسکین درد و بازگرداندن عملکرد مفاصل زانو به شدت ...

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟