مشاوره رایگان
انواع نارسایی مادرزادی قلب و علائم آن‌ها

نارسایی مادرزادی قلب ؛علائم و درمان آن‌ها

زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه
اکتبر 14, 2019

برخی از کودکان مبتلا به نارسایی مادرزادی قلب هستند یعنی هنگام تولد مشکلی در ساختار قلب آن‌ها وجود دارد. بعضی از این اختلالات ساده است و به درمان نیاز ندارد درحالی که برخی دیگر پیچیده اند و ممکن است طی چند سال به انجام چند جراحی نیاز شود. ممکن است مشکل در این نواحی رخ دهد:

 • دیواره ی قلب
 • دریچه ی قلب
 • عروق خونی

علائم نارسایی مادرزادی قلب

معمولا در سونوگرافی دوران بارداری می‌توان نارسایی مادرزادی قلب را تشخیص داد. برای مثال اگر پزشک بشنود که ضربان قلب نوزاد غیرطبیعی است، با انجام چند آزمایش موضوع را بیشتر بررسی می‌کند. اگر مشکلی تشخیص داده شود، پزشک اطمینان حاصل می‌کند که هنگام زایمان متخصص مربوطه حضور داشته باشد. ممکن است علائم این اختلالات تا مدت کوتاهی پس از تولد ظاهر نشود. شاید نوزادان علامت‌های زیر را تجربه کنند:

 • کبودی لب، پوست، انگشتان دست و پا
 • کم آوردن نفس یا مشکل در نفس کشیدن
 • مشکل در شیرخوردن
 • وزن کم هنگام تولد
 • درد قفسه‌ی سینه
 • تاخیر در رشد

اما برخی علائم چند سال بعد از تولد رخ می‌دهد، مانند:

 • ضربان غیرعادی قلب
 • گیجی
 • مشکل در نفس کشیدن
 • غش کردن
 • آماس
 • خستگی مفرط

عوامل خطرناک

برخی عوامل محیطی و ژنتیکی درایجاد این اختلالات موثر است. از جمله:

 • ممکن است نارسایی قلب در خانواده سابقه داشته باشد
 • مصرف برخی داروهای تجویز شده حین بارداری، کودک را در معرض ابتلا به نارسایی قلب قرار می‌دهد
 • مصرف الکل یا داروهای غیرقانونی هنگام بارداری باعث می‌شود خطر ابتلا به نارسایی قلب در فرزند بیشتر شود
 • احتمال تولد نوزاد با نارسایی قلب در مادرانی که طی سه ماه اول بارداری عفونت شایع داشته باشند، بیشتر است
 • افزایش میزان قند خون، که معمولا در افراد مبتلا به دیابت رخ می‌دهد، به روی نوزاد تاثیر می‌گذارد.

انواع نارسایی مادرزادی قلب

حفره در قلب

ممکن است در دیواره‌ی بین دهلیزهای قلب یا بین عروق اصلی خون حفره ایجاد شود. در موارد خاص، این حفره‌ها باعث ترکیب خون کم اکسیژن و خون سرشار از اکسیژن با یکدیگر می‌شود در نتیجه اکسیژن کم‌تر به بدن کودک می‌رسد. بسته به اندازه‌ی حفره، کمبود اکسیژن باعث می‌شود پوست یا ناخن‌های نوزاد کبود شود یا نارسایی قلب به وجود بیاید.

مسدود شدن جریان خون

هنگامی که رگ‌های خون یا دریچه‌ی قلب در اثر نارسایی قلب باریک می‌شود، قلب باید برای پمپاژ خون در رگ ها تلاش بیشتری انجام دهد. در نهایت این امر منجر به انبساط قلب و ضخیم شدن ماهیچه‌ی آن می‌شود.

عروق غیرعادی خون

اگر عروق خونی متصل به قلب درست شکل نگیرند یا در جایگاه مناسبی قرار نداشته باشند، چند نارسایی مادرزادی قلب به وجود می‌آید. اگر شاهرگ ریوی و آئورت در قسمت اشتباه قلب قرار بگیرند، نارسایی نابه جایی شاهرگ‌های اصلی رخ می‌دهد. اگر رگ اصلی که خون بدن را تامین می‌کند بسیار باریک باشد، وضعیتی به نام “به هم فشردگی” یا “تنگی آئورت” رخ می‌دهد. اتصال کاملا غیرعادی سیاهرگ ریوی نوعی از نارسایی قلب است که درصورت اتصال رگ‌های ریه به ناحیه‌ی اشتباهی از قلب به وجود می‌آید.

ناهنجاری دریچه ی قلب

اگر دریچه‌های قلب نتوانند درست باز و بسته شوند، خون نمی‌تواند به خوبی گردش پیدا کند. یک نمونه آترزی ریوی است که دراین اختلال، دریچه‌ی ریوی وجود ندارد و باعث گردش غیرعادی خون در ریه‌ها می‌شود.

قلبی که به اندازه ی کافی رشد نکرده

گاهی، قسمت اعظم قلب شکل نمی‌گیرد. مثلا در سندرم هیپوپلازی سمت چپ قلب، قسمت چپ قلب به اندازه ی کافی رشد نکرده تا خون کافی را به بدن پمپاژ کند.

ترکیبی از نارسایی‌ها

برخی از نوزادان با چند نارسایی قلبی دنیا می‌آیند. تترالوژی فالوت ترکیبی از چهار نارسایی است: حفره در جداره‌ی بین بطن‌های قلب، مسیر باریک بین بطن راست و شاهرگ ریوی، تغییر در اتصال آئورت به قلب و ماهیچه‌ی ضخیم در بطن راست.

نارسایی مادرزادی قلب در بزرگسالان

بسته به نارسایی، ممکن است تشخیص و درمان طی مدتی کوتاه بعد از تولد، طی کودکی یا در بزرگسالی انجام شود. در برخی از نارسایی \‌ها تا بزرگسالی علامتی وجود ندارد بنابراین ممکن است تشخیص و درمان به تاخیر بیفتد. دراین حالت، علائم نارسایی مادرزادی قلب که به تازگی تشخیص داده شده شامل موارد زیر می‌شود:

 • کم آوردن نفس
 • درد در قفسه‌ی سینه
 • کم شدن توانایی فرد برای ورزش
 • احساس خستگی زودهنگام

هم‌چنین بسته به شدت نارسایی، نحوه‌ی درمان متفاوت است. برای برخی کافی است که به دقت وضعیت خود را تحت نظر داشته باشند، ولی برخی دیگر به دارو و جراحی نیازدارند. بسیار مهم است که برای مراقبت بعد از درمان مرتب نزد پزشک بروید. شاید روش درمان، باعث بهبود نارسایی قلب نشود اما به شما کمک می‌کند که زندگی فعال و مفیدی داشته باشید. هم‌چنین خطر ایجاد سایر اختلالات قلب مانند عفونت، از کار افتادن قلب و سکته کاهش پیدا می‌کند.

درمان نارسایی مادرزادی قلب

پزشک بسته به نوع و شدت نارسایی، روش‌های مختلفی برای درمان پیشنهاد می‌کند. نارسایی بعضی نوزادان به مرور زمان برطرف می‌شود. اما ممکن است بعضی دیگر به درمان جدی نیاز داشته باشند. این روش ها شامل موارد زیر است:

دارو

داروهای مختلفی به عملکرد بهتر قلب کمک می‌کند. می‌توان از بعضی از این داروها برای جلوگیری از تشکیل لخته‌ی خون یا کنترل ضربان غیرعادی قلب استفاده کرد.

دستگاه های قابل کاشت

با استفاده از برخی دستگاه‌های خاص، مانند دستگاه شمارش ضربان قلب و کاردیوورتر فیبریلاتور قابل کاشت، می‌توان از بروز برخی مشکلات ناشی از نارسایی مادرزادی قلب جلوگیری کرد.

سوند

سونداژ به پزشک اجازه می‌دهد تا بدون باز کردن قفسه‌ی سینه و قلب، به درمان بعضی از نارسایی‌های مادرزادی قلب بپردازد.

جراحی باز

اگر استفاده از سوند برای درمان نارسایی مادرزادی قلب کافی نباشد، از این نوع جراحی استفاده می‌شود. پزشک برای بستن حفره‌ی قلب، ترمیم دریچه‌ی قلب یا انبساط عروق، جراحی باز انجام می‌دهد.

پیوند قلب

درموارد نادری که نارسایی قلب چنان پیچیده است که نمی‌توان آن را درمان نمود، نیاز به پیوند قلب احساس می‌شود. حین این عمل، قلب سالمی از طرف اهدا کننده جایگزین قلب کودک می‌شود. 

مشکلات احتمالی نارسایی مادرزادی قلب

 • نارسایی مادرزادی قلب
 • رشد و تکامل تدریجی
 • مشکل در ضربان قلب
 • سیانوز- اگر نارسایی باعث شود خون سرشار از اکسیژن با خونی که اکسیژن کمی دارد ترکیب شود، پوست کودک کبود می‌شود که به این حالت سیانوز گفته می‌شود.
 • سکته
 • مشکلات حرکتی
 • نیاز به مراقبت دائم

پیشگیری

 • در دوران بارداری از موارد خطرناک بپرهیزید

هنگام بارداری، کار با مواد رنگی و شوینده‌هایی را که بوی شدید دارند به دیگران بسپارید. بدون مشورت با پزشک دارو مصرف نکنید. از نوشیدن الکل و مصرف سیگار هنگام بارداری دست بکشید.

 • مولتی ویتامین و فولیک اسید بخورید

تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه 400 میکروگرم فولیک اسید، خطر نارسایی مغز و نخاع را در نوزاد کاهش می‌دهد و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلب هم کمک کند.

 • وضعیت‌های مزمن بالینی را کنترل کنید

اگر مبتلا به دیابت هستید، قبل از باردار شدن از تحت کنترل بودن میزان قندخون اطمینان حاصل کنید.همین طور برای کنترل بیماری حین حاملگی با پزشک مشورت کنید.

 • واکسن سرخجه (سرخجه ی آلمانی) بزنید

اگر واکسن سرخجه نزده اید، از قرار گرفتن در معرض این بیماری جلوگیری کنید و درمورد روش‌های پیشگیری با پزشک صحبت کنید.

 

چکیده

به نارسایی در ساختار قلب یا رگ‌های اصلی هنگام تولد، نارسایی مادرزادی قلب گفته می‌شود. نشانه‌ها و علائم آن به نوع خاص نارسایی بستگی دارد. علائم می‌تواند آشکار نباشد یا آن قدر جدی باشد که جان فرد را به خطر بیندازد.

آخرین مقالات

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم از 40 سال پیش، یکی از موفق‌ترین روش‌ها جهت حفظ باروری مردان بوده است. این اسپرم می‌تواند برای باروری همان زوج یا برای اهدا به زوج نابارور دیگری استفاده شود. اولین انسان متولد شده از اسپرم فریز شده، در سال 1935 میلادی به دنیا آمد. در گذشته از این روش بیشتر برای حفظ ...

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی باریاتریک به شما کمک می‌کند تا بیماری چاقی خود را به وسیله جراحی‌ درمان کنید. اما به این معنا نیست که هر فردی اضافه وزن داشته باشد، کاندید مناسبی برای این جراحی است. پزشکان با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI)، نیاز فرد به جراحی کاهش وزن را ارزیابی می‌کنند. این شاخص به شما ...

ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

برای بررسی علت ناباروری در زنان، باید از باروری طبیعی بیشتر بدانیم. سیستم تولیدمثل زنان بسیار پیچیده عمل می‌کند. همه تخمک‌هایی که ممکن است هر ماه از تخمدان زن آزاد شده و با اسپرم لقاح کنند، از بدو تولد در بدن او حضور دارند. با گذشت زمان از تعداد این تخمک‌ها کاسته می‌شود. به طور ...

ناباروری مردان

ناباروری مردان

سیستم تولیدمثل مردان پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. پس از بلوغ روزانه حدود 120 میلیون اسپرم در بیضه‌ها ساخته می‌شود. فرآیند تولید اسپرم، ذخیره آن‌ها و خروج در حین انزال نیازمند عملکرد سالم بسیاری از ارگان‌های بدن مرد است. از هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز گرفته که بیضه را تحریک به تولید بیضه می‌کنند تا مجرای ...

گلودرد؛ علائم و راه‌های درمانی آن

گلودرد ؛ علائم و راه‌های درمانی آن

همه ما دچار گلودرد شده‌ایم و با آن اشنا هستیم. گلودرد یکی از رایج‌ترین بیماری‌هاست به خصوص در فصل پاییز و زمستان که میزان ابتلا به آن افزایش می‌یابد. گلودرد در نتیجه التهاب گلو رخ می‌دهد. این التهاب بسته نوع گلودرد می‌تواند باعث ناراحتی‌های خفیف یا شدید در فرد بیمار شود. این ناراحتی به‌خصوص هنگام ...

درمان‌های طبیعی سرماخوردگی

درمان‌های سرماخوردگی

هرسال با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان، دغدغه سرماخوردن به سراغمان می‌آید. هر کدام از ما لااقل یکبار با علائم سرماخوردگی روبه ‌رو می‌شویم و چند روزی را با گلودرد، بی‌حالی، آبریزش و… دست و پنجه نرم می‌کنیم. غذاهایی که مصرف می‌کنید علاوه بر تأمین انرژی بدن می‌تواند خاصیت درمانی هم داشته باشد. ...

چه چیزهایی باید در مورد افسردگی و علائم آن بدانیم؟

افسردگی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات جامعه مدرن است و برخلاف تصور اکثر مردم،‌ یک اختلال پزشکی است که ممکن است در هر زمانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد ولی معمولا در اواخر دوران نوجوانی تا اواسط دهه سوم زندگی فرد بروز می‌کند. هم‌چنین زنان بیشتر از مردان به آن دچار می‌شوند. در حقیقت 33 ...

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی، شکل پیشرفته‌تر درمان از طریق داروهای شیمیایی است که با هدف از بین بردن سلول‌هایی از بدن که با سرعت غیرعادی رشد می‌کنند، انجام می‌شود. از آن جایی که سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سایر سلول‌های بدن رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند، اغلب از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می‌شود. سرطان شناس – ...

رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی چیست؟

یکی از روش‌های درمان سرطان، رادیوتراپی است که با استفاده از پرتوهای متمرکز، سلول های سرطانی را ازبین می‌برد. اصطلاح “رادیوتراپی” بیشتر برای رادیوتراپی بیرونی به کار می‌رود. حین این نوع رادیوتراپی، از یک ماشین خارج از بدن بیمار پرتویی با انرژی بالا ساطع می‌شود که نقطه‌ی مشخصی از بدن بیمار را هدف قرار می‌دهد. ...

علائم و علل بروز بیماری قلبی

علائم و علل بروز بیماری قلبی

اصلی‌ترین علت مرگ و میر در دنیا بیماری قلب است. با این که بیماری قلبی کشنده است، اما می‌توان از بروز آن در برخی موارد جلوگیری نمود. اگر به موقع خود را با عادات زندگی سالم وفق دهید، می‌توانید با قلبی سالم عمر طولانی‌تری داشته باشید. از حالت‌های مختلفی می‌توان با نام بیماری قلبی نام ...

انواع نارسایی مادرزادی قلب و علائم آن‌ها

نارسایی مادرزادی قلب ؛علائم و درمان آن‌ها

برخی از کودکان مبتلا به نارسایی مادرزادی قلب هستند یعنی هنگام تولد مشکلی در ساختار قلب آن‌ها وجود دارد. بعضی از این اختلالات ساده است و به درمان نیاز ندارد درحالی که برخی دیگر پیچیده اند و ممکن است طی چند سال به انجام چند جراحی نیاز شود. ممکن است مشکل در این نواحی رخ ...

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

به سرطانی که در ریه شروع شود، سرطان ریه می‌گویند. ریه، دو عضو اسفنجی در قفسه‌ی سینه است که هنگام دم اکسیژن دریافت و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می‌کند. اصلی‌ترین علت مرگ در اثر سرطان در بین زنان و مردان به دلیل سرطان ریه اتفاق می‌افتد. این بیماری سالانه بیش از سرطان‌های کلون، ...

مشاوره پزشکی آنلاین روشا به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در روشا یاری رسانید.

روشا به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران

  WeCreativez WhatsApp Support
  تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
  سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟