مشاوره رایگان
پیوند قرنیه

پیوند قرنیه

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

پیوند قرنیه یا در اصلاح پزشکی کراتوپلاستی یک عمل جراحی است که در آن قرنیه آسیب دیده بیمار با یک قرنیه اهدایی دیگر بجای یک بخش یا کل قرنیه جایگزین می‌شود. قرنیه پیوندی از یک فرد درگذشته برداشته می‌شود که هیچ گونه بیماری شناخته شده یا شاخص‌های دیگری که موجب پس زدن پیوند توسط فرد گیرنده و به خطر انداختن سلامتی وی می‌شود نداشته باشد. قرنیه بخش شفاف جلوی چشم است که اجازه ورود نور به داخل چشم را می‌دهد.

این جراحی توسط چشم پزشک فوق تخصص پیوند قرنیه و تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌گیرد. در موارد خاص بی‌هوشی بصورت موضعی به همراه تزریق آرام‌بخش و خواب‌آور نیز قابل انجام است.

مواردی که در آن پیوند قرنیه صورت می‌گیرد:

چشمی: جایگزین کردن قرنیه شفاف با قرنیه کدر و مات بیمار که ممکن است بر اثر بیماری‌های چون قوز قرنیه، دژنراسیون قرنیه و دلایلی دیگر مانند التهاب و زخمی شدن و کدورت قرنیه بوجود آمده باشند.
ترمیمی: برای حفظ آناتومی قرنیه و یکپارچگی آن در بیماران مبتلا به نازک شدن قرنیه یا برای بازسازی آناتومی چشم، به عنوان مثال بعد از سوراخ شدن قرنیه.
درمان: برای برداشتن قرنیه ملتهب که به درمان با آنتی بیوتیک یا داروهای ضدویروس پاسخ نداده است.
زیبایی: برای برداشتن و بهبود ظاهر بیمارانی که دارای قرنیه زخمی هستند که زخم رنگ مات یا سفید به قرنیه آنها داده شده است.

اقدامات قبل از عمل

برای انجام پیوند قرنیه ابتدا توسط چشم پزشک فوق تخصص یا متخصص آزمایش ها و معایناتی انجام می شود. با تایید شدن عمل پیوند، لازم است قبل از بستری بیمار، رزرو قرنیه برای فرد توسط بانک چشم هماهنگ شود تا قرنیه مناسب در هنگام عمل موجود باشد.

فرآیند عمل

این عمل با کمک دستگاه های میکروسکوپی با دقت بسیار انجام می شود. در این عمل یک قطعه مدور از وسط قرنیه فرد برداشته شده و مشابه آن یک قرنیه سالم قرار می گیرد. سپس جراح در ادامه باید با بخیه های بسیار ظریف، این قرنیه را به چشم بیمار بدوزد. ین عمل می تواند 1 تا 2 ساعت به درازا انجامیده و عمل های جراحی دیگری نیز همانند آب مروارید یا آب سیاه نیز همراه با عمل پیوند قرنیه به صورت همزمان انجام شود. در انتهای عمل، چشم باید پانسمان شود.

مراقبت های بعد از عمل

برای چند هفته اول بلند کردن وسایل سنگین ممنوع است، قطره های استروئیدی چشم برای چند ماه تجویز می شود تا به بدن اجازه پیوند قرنیه جدید را بدهد، همچنین داروهای دیگر برای کمک به کنترل عفونت، ناراحتی و تورم تجویز خواهد شد . شما باید در تمام اوقات از چشمانتان مراقبت نمایید و از یک سپر محافظ و عینک در زمان های خاص جهت جلوگیری از واردشدن صدمات خارجی استفاده نمایید.

اگر در جراحی چشم شما از بخیه استفاده شود، معمولا بسته به سلامت چشم و شرایط بهبودی ، تا 17 ماه بعد از عمل
جراحی از چشم جدا خواهد شد . تطابق این بخیه می تواند به بافت های اطراف قرنیه جدید برای کاهش میزان آستیگماتیسم ناشی از سطح نامنظم چشم کمک نماید.

برای چه کسانی این عمل تجویز می شود؟

• کسانی که دارای بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس هستند.
• کسانی که به واسطه بیماری های ارثی، دارای ورم یا کدورت قرنیه هستند.
• کسانی که دچار سوختگی شیمیایی قرنیه شده اند.
• کسانی که دچار ورم قرنیه پس از جراحی آب مروارید شده اند.
• کسانی که به خاطر عفونت های میکروبی یا تبخال چشمی، دچار کدورت یا لکه قرنیه شده اند

مدت زمان بستری

بطور کلی این نوع از جراحی ، یک تا دو ساعت طول خواهد کشید و این روش های جزء روش های سرپایی است ونیاز به بستری ندارد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟