مشاوره رایگان
درمان شکستگی استخوان چیست؟

درمان شکستگی استخوان

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

استخوان دارای ساختاری مستحکم است، اما گاهی در مقابل نیرهای خارجی خم می‌شود؛ حال اگر این نیروها به اندازه کافی زیاد باشند، استخوان نیز مانند یک خط‌کش پلاستیکی که پس از مدتی دچار شکستگی می‌شود، خواهد شکست. شکستگی استخوان می‌تواند به چندین صورت رخ دهد (عرضی، طولی، چندتکه شدن). شدت این شکستگی معمولاً به مقدار نیروی وارد بر استخوان بستگی دارد. اگر این نیرو تنها کمی از آستانه تحمل استخوان بیشتر باشد، ممکن است استخوان ترک خورده اما دچار شکستگی کامل نشود. در صورتی که نیروهای وارده دارای شدت زیادی باشد (همچون نیروی حاصل از تصادف یا شلیک گلوله)، استخوان خرد خواهد شد. درمان شکستگی استخوان عبارت است از رسیدگی به این شکستگی از طرق مختلف همچون استفاده از گچ یا شکسته‌بند یا بی‌حرکت کردن استخوان با استفاده از عمل جراحی.

مدت زمان درمان شکستگی استخوان

بهبود شکستگی استخوان، بسته به شدت شکستگی و میزان تعهد شما به رویه درمان، می‌تواند از چندین هفته تا چندین ماه به طول انجامد. درد معمولاً پیش از بهبود کامل استخوان از بین خواهد رفت.

حتی پس از جداسازی گچ یا شکسته‌بند، ممکن است لازم باشد که فعالیت‌های خود را محدود سازید تا استخوان به اندازه کافی برای فعالیت‌های عادی ترمیم شود.

در طول دوره بهبود، به احتمال زیاد دچار ضعف توان عضلانی در محل شکستگی خواهید شد، اما ورزش‌های مخصوصی وجود دارند که می‌توانند به شما در بازیابی توان عضلانی و مفصلی و انعطاف خود کمک کنند.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پزشک شما سنجشی دقیق انجام خواهد داد تا متوجه وضعیت کلی شما شده و از شدت آسیب وارده اطلاعاتی کسب کند. او با شما راجع‌ به چگونگی وقوع این آسیب، علائم آن و تاریخچه پزشکی‌تان صحبت خواهد کرد.

رایج‌ترین روش سنجش شکستگی استخوان، استفاده از اشعه ایکس برای تصویربرداری از آن است. پزشک شما به احتمال زیاد از تصویربرداری اشعه ایکس برای سنجش شکستگی استفاده خواهد کرد. از این طریق می‌توان دریافت که استخوان سالم مانده یا شکسته است. همچنین می‌توان تشخیص داد که شکستگی مذکور از چه نوع بوده و دقیقاً در چه قسمتی از استخوان قرار دارد.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

درمان شکستگی استخوان می‌تواند از روش‌های متعددی صورت گیرد که بسیاری از آن‌ها شامل عمل جراحی نمی‌شوند و تنها به گونه‌ای سعی در ثابت نگاه داشتن استخوان دارند تا استخوان بهبود یابد. هرچند، در صورت تشخیص پزشک، ممکن است نیاز به بی‌حرکت کردن استخوان از طریق عمل جراحی وجود داشته باشد. روش‌های درمان شکستگی عبارتند از:

گچ، فانکشنال بریس، کشش، بی‌حرکت‌سازی خارجی، جراحی باز برای بی‌حرکت‌سازی داخلی. به دلیل این که گونه‌های رایج درمان شکستگی (همچون گچ و فانکشنال بریس) نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای نبوده و در موارد لازم توسط پزشک ذکر می‌شود، ما در اینجا به درمان از طریق عمل جراحی می‌پردازیم.

قبل از عمل

ممکن است لازم باشد که ساعاتی پیش از عمل، از خوردن و آشامیدن اجتناب ورزید.

باید تمامی داروها و مکمل‌های مصرفی خود را با پزشک در میان بگذارید، زیرا ممکن است لازم باشد که از استفاده از برخی از این داروها نیز اجتناب کنید. از جمله چنین داروهایی می‌توان به داروهای رقیق کننده خون همچون آسپیرین اشاره کرد که ممکن است لازم باشد از استفاده از آن اجتناب ورزید.

فرآیند عمل

در بی‌حرکت‌سازی خارجی، پیچ یا مهره‌هایی فلزی در قسمت بالایی و پایینی استخوان شکسته قرار می‌گیرند و از سوی دیگر، به میله‌ای فلزی متصل می‌شوند. این میله استخوان‌ها را در جایگاهی مطلوب نگاه می‌دارد تا بهبود یابند.

در بی‌حرکت‌سازی داخلی، بخش‌های شکسته استخوان ابتدا به حالت اولیه خود بازگردانده شده و سپس با استفاده از پیچ‌های فلزی یا یک ورق فلزی در کنار یکدیگر نگاه داشته می‌شوند. همچینن ممکن است با استفاده از یک میله فلزی که از داخل استخوان عبور می‌کند، استخوان‌ها در کنار یکدیگر نگاه داشته شوند.

این عمل جراحی عموماً در حالت بیهوشی انجام می‌شود، اما گاهی ممکن است از بی‌حسی نخاعی و حتی بی‌حسی موضعی استفاده شود. همچنین عمل بی‌حرکت سازی داخلی، بسته به شدت شکستگی استخوان، می‌تواند تا چندین ساعت به طول انجامد.

بعد از عمل

پس از عمل به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • از لمس محل جراحی اجتناب ورزیده و این را به دیگران نیز گوشزد کنید.
  • محل جراحی را پوشانده نگاه دارید.

پس از مرخص شدن از بیمارستان، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • روزی چندین بار از جایتان بلند شده و قدم بزنید.
  • به توصیه‌های فیزیوتراپ خود گوش دهید.

نکات مهم در مورد عمل

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • عفونت
  • خونریزی
  • عکس‌العمل سوء به بیهوشی
  • تشکیل لخته خون

چه کسانی عمل جراحی شکستگی استخوان را انجام دهند؟

  • شکستگی استخوان شدید

مدت زمان بستری

مدت زمان بستری بستگی به جراحی شما دارد، اما در کل لازم است که 1 تا 7 روز را در بیمارستان بستری باشید.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا می‌توانم محل جراحی را به درون آب فرو ببرم؟

تا زمانی که محل شکاف بهبود نیافته است، از فرو بردن عضو موردنظر به درون آب (برای شنا یا وان آب گرم و غیره) اجتناب ورزید. این بهبود معمولاً 1 تا 2 هفته به طول می‌انجامد.

پس از گذشت چه زمانی مجاز به دوش گرفتن می‌باشم؟

1 تا 2 روز پس از عمل جراحی، از دوش گرفتن اجنتاب ورزید. زمانی که مجاز به دوش گرفتن بودید، از خیس شدن پانسمان و محل جراحی جلوگیری کنید.

آیا لازم است که از خوردن برخی از غذاها پرهیز کنم؟

می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید. در صورت ناراحتی معده، از غذاهای کم‌چرب و ساده‌ای همچون پلو، مرغ آب‌پز، تست و ماست استفاده کنید.

پس از چه مدتی قادر به بازگشت به محیط کار خود خواهم بود؟

پاسخ این سوال به شغل شما و شدت شکستگی استخوان بستگی دارد. مثلاً در صورتی که استخوان پای شما دچار شکستگی شده باشد و شغل شما در دفتر و پشت میز باشد، می‌توانید پس از 1 تا 2 هفته به کار کردن ادامه دهید. لازم است که برای اطلاع دقیق از این بازه زمانی، شرایط خود را با پزشک در میان بگذارید.

برای چه مدت درد خواهم داشت؟

درد و التهاب موجود در اطراف محل جراحی، پس از چند روز رو به بهبود خواهند گذاشت؛ البته داشتن درد تا 2-3 هفته پس از جراحی و درد خفیف تا 6 هفته پس از جراحی، امری طبیعی است.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟