مشاوره رایگان
عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) چیست؟

جراحی آب مروارید (کاتاراکت)

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

کاتاراکت یا آب مروارید، لکه‌های ماتی هستند که به موجب افزایش سن در عدسی چشم ایجاد می‌شوند. بیمارانی که به موجب آب مروارید، دچار ضعف دید و حساسیت به نور می‌شوند، نیاز به عمل جراحی آب مروارید خواهند داشت. عمل جراحی آب مروارید شامل استخراج لنز طبیعی چشم و جایگزینی آن با یک لنز مصنوعی می‌شود.

مدت زمان درمان

ممکن است برای چند روز عوارض جانبی این عمل جراحی، مانند تولید اشک، تاری دید، دوبینی و قرمزی چشم را تجربه کنید. این عوارض معمولاً پس از چند روز برطرف می‌شوند، اما بازیابی کامل می‌تواند از 4 تا 6 هفته به طول بیانجامد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پیش از عمل جراحی آب مروارید، ممکن است پزشک یک تصویربرداری اولتراسون انجام دهد تا متوجه حالت و اندازه چشم شما شده و در صورت نیاز، شما را برای کاشت یک عدسی داخل‌چشمی آماده سازد.

 

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

در روزهای پیش از جراحی آب مروارید، ممکن است از بیمار خواسته شود که از استفاده برخی داروها اجتناب  و از قطره‌های آنتی‌بیوتیک چشمی استفاده کند تا ریسک عفونت کاهش یابد. پیشنهاد می‌شود که بیمار با فردی هماهنگ باشد تا پس از عمل جراحی به او کمک کند، زیرا بیمار در این بازه از زمان دید خوبی نخواهد داشت.

فرآیند عمل

پزشک قطره‌هایی را به درون چشم می‌ریزد تا مردمک چشم گشاد شود. سپس از یک بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کند و در صورت نیاز، آرام‌بخش نیز به بیمار داده می‌شود. برشی کوچک بر روی چشم ایجاد شده، عدسی طبیعی چشم خارج می‌شود و معمولاً یک عدسی جایگزین که با نام عدسی درون‌چشمی شناخته می‌شود، به جای عدسی طبیعی چشم قرار می‌گیرد. این عمل جراحی معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و 30 تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

پیشنهاد می‌شود که فردی به همراه بیمار باشد و او را در بازگشتن از بیمارستان یاری رساند؛ همچنین باید در نظر داشت که بیمار تا چند روز نمی‌تواند از چشم خود استفاده مطلوبی داشته باشد. بیمار باید استراحت کرده و از قطره‌ها و داروهای تجویز شده استفاده کند تا ریسک ابتلا به عفونت در وی کاهش یابد. بیمار نباید چشمان خود را بمالد و همچنین ممکن است برای یک روز پس از جراحی، احتیاج به استفاده از چشم‌بند داشته باشد.

نکات مهم در مورد عمل

احتمال موفقیت جراحی آب مروارید برای بیمارانی که مشکلات دیگری در زمینه چشم ندارند، 95% است. بیمارانی که مشکلات بینایی مختلفی دارند، باید از چشم‌ پزشک خود سوال کنند که این عمل برای آن‌ها مفید خواهد بود یا خیر.

این عمل جراحی برای افرادی که دچار مشکلات دیگری در زمینه چشم هستند توصیه نمی‌شود.

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • عفونت چشم
  • تورم قرنیه و شبکیه
  • خونریزی
  • گلوکوم (آب سیاه)
  • التهاب
  • جدایی شبکیه

جراحی آب مروارید برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

آب مروارید‌هایی که برای بینایی اختلال ایجاد می‌کنند.

مدت زمان بستری

این عمل، عملی ساده بوده و احتیاجی به بستری شدن ندارد.

پایه

شروع قیمت ها از
$912

ترانسفر فرودگاهی و درون شهری

مترجم درمانی همراه

پشتیبانی ۲۴ ساعته

نوبت‌گیری پزشک VIP

اخذ ویزا

ارائه سیم کارت به همراه اینترنت

جراحی در دی کلینیک

ارائه تور تهران‌گردی

اقتصادی

شروع قیمت ها از
$960

ترانسفر فرودگاهی و درون شهری

مترجم درمانی همراه

پشتیبانی ۲۴ ساعته

نوبت‌گیری پزشک VIP

اخذ ویزا

ارائه سیم کارت به همراه اینترنت

جراحی در دی کلینیک

۲ روز اقامت در هتل ۳ ستاره

ارائه تور تهران‌گردی

ویژه

شروع قیمت ها از
$992

ترانسفر فرودگاهی و درون شهری

مترجم درمانی همراه

پشتیبانی ۲۴ ساعته

نوبت‌گیری پزشک VIP

اخذ ویزا

ارائه سیم کارت به همراه اینترنت

جراحی در دی کلینیک

۲ روز اقامت در هتل ۵ ستاره

ارائه تور تهران‌گردی

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

“کاتاراکت ثانویه” چیست؟

در تعداد قلیلی از مبتلایان (20 تا 30 درصد)، پس از گذشت ماه‌ها یا سال‌ها، قسمت پشتی کپسول عدسی که در طول جراحی جدا نشده است، مات شده و دوباره منجر به تاری دید می‌شود.این کاتاراکت ثانویه را می‌توان توسط یک عمل جراحی خفیف‌تر برطرف کرد؛ این عمل جراحی که 15 دقیقه به طول می‌انجامد، دید بیمار را دوباره شفاف می‌کند.

پدربزرگ من سالیان پیش جراحی کاتاراکت انجام داد و بعد از آن مجبور بود که همیشه از عینکی کلفت استفاده کند. آیا هنوز نیز اینچنین است

این روزها به ندرت پیش می‌آید که پس از جراحی کاتاراکت، فرد به استفاده از عینک‌های کلفت و سنگین نیاز داشته باشد. اکثر عمل‌های مدرن کاتاراکت، شامل جایگزینی عدسی چشم با یک عدسی داخل‌چشمی می‌شوند. اتفاقاً تعدادی عدسی وجود دارند (مثل عدسی‌های درجه‌یک چند کانونه) که می‌توانند شما را از عینک مطالعه بی‌نیاز کنند. پیش از عمل جراحی، از جراح خود بپرسید که چگونه می‌توانید استفاده از عینک را به حداقل برسانید.

پزشک من می‌گوید که من کاتاراکت دارم، اما می‌خواهد کمی صبر کند و فعلاً اقدام به استخراج آن نکند. چرا؟

کاتاراکت خفیف معمولاً منجر به وقوع مشکلات کمی در بینایی شده و حتی ممکن است هیچ مشکلی برای بینایی ایجاد نکند. احتمالاً پزشک شما کاتاراکت شما را زیرنظر دارد تا ببیند که آیا وضعیت آن بدتر می‌شود یا خیر؛ او در صورت تاثیر این بیماری بر بینایی یا زندگی شما، عمل جراحی کاتاراکت را برایتان تجویز خواهد کرد.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟