مشاوره رایگان
تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

در طی عمل جراحی تعویض مفصل ران، سطح مفصل ران توسط یک ایمپلنت جایگزین می­‌شود. تعویض مفصل ران می‌­تواند مزایای متعددی داشته باشد که از جمله آن­ها می­‌توان به کاهش درد، بهبود عملکرد مفصل و تسهیل راه رفتن اشاره کرد. در صورتی که بیمار قصد انجام این عمل جراحی را داشته باشد، لازم است که پیش از اقدام به انجام این فرآیند با پزشک راجع­ به نوع ایمپلنت مورد استفاده صحبت کند. ایمپلنت­‌های ران در سال­‌ها‌ی اخیر پیشرفت زیادی داشته‌­اند و بهتر است که از مدرن­‌ترین مدل­‌های ایمپلنت استفاده شود.

مدت زمان درمان تعویض مفصل ران

پس از انجام این عمل جراحی مفصل ران، بیمار مدت 6 هفته قادر به راه رفتن بدون عصا نخواهد بود، اما پس از گذشت این زمان می‌تواند بدون عصا راه برود. دوره بهبود کامل این فرآیند حدود 3 ماه به طول می‌انجامد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

­پیش از انجام این عمل لازم است که فرد آزمایش‌­های مختلفی انجام دهد که از جمله آن­‌ها می­‌توان به آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس اشاره کرد.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

ممکن است از بیمار خواسته شود که پیش از انجام این عمل، داروهای آنتی‌­بیوتیک بخصوصی را مصرف کند. همچنین لازم است که فرد از مدتی پیش از موعد انجام این عمل جراحی، از سیگار دوری کرده و از داروهای همچون آسپیرین اجتناب ورزد.

فرآیند عمل

در طی فرآیند این عمل جراحی، قسمت آسیب دیده استخوان ران توسط عضوی فلزی جایگزین خواهد شد. این عضو فلزی را می­‌توان به محل مورد نظر چسباند یا به روش دیگری ثابت کرد. سپس یک قطعه گوی­ مانند به این عضو متصل شده و جای قسمت بالایی این استخوان را می­‌گیرد؛ گوی مذکور می­‌تواند از جنس سرامیک، فلز یا پلاستیک باشد. همچنین بخش غضروفی کاسه ران توسط یک عضو مصنوعی جایگزین می‌شود. این عضو نیز می­‌تواند از جنس فلز، سرامیک یا پلاستیک باشد. در آخر قطعه‌ه­ایی میان عضو گوی شکل و مفصل ران قرار داده می‌­شود تا مفصل بتواند به راحتی حرکت کند.

این عمل جراحی تحت بیهوشی انجام گرفته و 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

فرد باید جلسات فیزیوتراپی را جدی گرفته و فعالیت فیزیکی تجویز شده را انجام دهد تا از شکل‌­گیری لخته خون جلوگیری به عمل آید. همچنین پیشنهاد می­‌شود که تغییراتی به فضای خانه داده شود تا این فضا با شرایط جدید بیمار سازگار باشد؛ از جمله این تغییرات می‌­توان به قرار دادن اشیاء مورد نیاز در ارتفاعی مطلوب (تا کمر) اشاره کرد؛ در این صورت، نیازی نیست که بیمار برای برداشتن اشیاء موردنیاز خم شود.

نکات مهم در مورد عمل تعویض مفصل ران

این عمل برای افرای که بیماری چاقی حاد دارند، پیشنهاد نمی‌شود.

جراحی تعویض مفصل ران مناسب چه کسانی است؟

 • آسیب به مفصل به موجب ورم مفصلی یا استخوانی
 • رماتیسم مفصلی
 • نکروز آواسکولار
 • آرتروز
 • شکستگی مفصل
 • غدد استخوانی

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

 • دررفتگی
 • شل شدگی
 • عفونت
 • حساسیت به فلز
 • درد مزمن

مدت زمانی بستری

بیمار 1 تا 5 روز را در بیمارستان بستری خواهد بود.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا می‌توانم از دمبل استفاده کنم؟

معمولاً برای دو ماه اول نباید از دمبل استفاده کنید. هرچند، از آنجایی که قدرت فیزیکی هر فرد متفاوت است، پیش از استفاده از دمبل با پزشک فیزیوتراپ خود مشورت کنید.

حس می‌کنم که یکی از پاهایم کوتاه‌تر از آن یکی است. چه کنم؟

این پدیده‌ای رایج است. احتمالاً یکی از پاهای شما از همان ابتدا به دلیل فرسایش غضروف، کوتاه‌تر از پای دیگرتان بوده است. جراح شما در طی عملیات جراحی، ارتفاع طبیعی لگن شما را به آن بازگردانده است.

پس از گذشت چه زمانی می‌توانم مفصل ران خود را به داخل آب فرو ببرم (استخر، وان حمام، دریا، غیره)؟

به طور معمول، باید تا 6 هفته پس از عمل از شنا کردن و استفاده از وان آب گرم خودداری کنید. هرچند، در صورتی که پس از دو هفته مایعی از محل برش خارج نشود، برخی از جراحان اجازه این اعمال را به بیماران می‌دهند.

پس از گذشت چه زمانی می‌توانم دوش بگیرم؟

پنچ روز پس از عمل جراحی، البته در صورتی که مایعی از محل برش خارج نشود.

باید برای چه مدتی زخم خود را زیر باند نگاه دارم؟

تقریباً یک هفته یا تا زمانی که مایعی از محل برش خارج نشود. باید به طور روزانه یک گاز استرلیزه جدید بر روی زخم قرار گیرد.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟