مشاوره رایگان
درمان شکستگی زانو

درمان شکستگی زانو

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

درمان شکستگی زانو عبارت است از روش‌های متعددی که برای ترمیم این آسیب درنظر گرفته شده‌اند. شکستگی زانو به هرگونه شکستگی تلقی می‌شود که در کشکک زانو یا استخوان‌های اطراف آن رخ دهد. با توجه به این که رایج‌ترین نوع شکستگی زانو، شکستگی کشکک است، در اینجا به شکستگی کشکک خواهیم پرداخت.

شکستگی کشکک زانو، شکستگی استخوان کوچکی است که در قسمت جلویی زانو قرار دارد. از آنجایی که کشکک به عنوان محافظی برای مفصل زانو عمل می‌کند، در صورتی که مستقیماً با زانو به زمین خورده یا در یک حادثه رانندگی آن را محکم به داشبورد اتومبیل بکوبید، این استخوان می‌تواند دچار شکستگی شود. شکستگی کشکک می‌تواند استخوان مذکور را به دو قسمت تقسیم کرده یا آن را خرد و به قسمت‌های متعددی تقسیم کند و همچنین ممکن است شکستگی در قسمت بالا، وسط یا پایین استخوان رخ دهد؛ گاهی نیز چندین قسمت از استخوان دچار شکستگی می‌شود.

مدت زمان درمان شکستگی زانو

با انجام فرآیند درمان، بهبود شکستگی زانو می‌تواند مدت 6 تا 8 هفته به طول انجامد. ممکن است لازم باشد ورزش‌هایی انجام دهید تا پای شما قوی‌تر و منعطف‌تر شود. این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

پاراکلینیک‌های مرتبط با درمان شکستگی زانو

پس از این که علائم شکستگی و تاریخچه پزشکی خود را با پزشک در میان گذاشتید، او به بررسی زانوی شما می‌پردازد. معمولاْ می‌توان گوشه‌های شکستگی را از روی پوست احساس کرد، خصوصاً اگر استخوان شکسته جابجا شده باشد. همچنین پزشک وجود همارتروز را در زانوی شما مورد بررسی قرار خواهد داد. همارتروز، جمع شدن خون ناشی از شکستگی استخوان در داخل مفصل است که می‌تواند منجر به التهاب و درد شود. در صورتی که مقدار زیادی خون در مفصل شما جمع شده باشد، ممکن است پزشک آن را تخلیه کند. همچنین از شما می‌خواهد تا تصویربرداری اشعه ایکس انجام دهید برای اینکه بتوان وضع شکستگی را مشاهده کرد. همچنین ممکن است لازم باشد که ام‌آر‌آی و آزمایش خون نیز انجام دهید.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

درمان شکستگی زانو می‌تواند به روش‌های دیگری غیر از جراحی نیز انجام شود، مثلاً بی‌حرکت سازی زانو با استفاده از گچ؛ اما این تنها در صورتی است که قطعات استخوان، جابجا نشده باشند. در صورتی که قطعات استخوان پس از شکستگی جابجا شده باشند، به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهید داشت. در اینجا به گزینه دوم، یعنی جراحی، خواهیم پرداخت.

قبل از عمل

ممکن است از شما خواسته شود که از ساعاتی پیش از عمل، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. همچنین لازم است که داروها و مکمل‌های مصرفی خود را با پزشک در میان بگذارید، زیرا ممکن است که لازم باشد که مصرف تعدادی  را متوقف کنید.

فرآیند عمل

عمل درمان شکستگی زانو بسته به نوع شکستگی تفاوت خواهد داشت: شکستگی عرضی و شکستگی خرد‌شده

  • در شکستگی عرضی، جراح معمولاً با استفاده از پیچ یا گیره و سیم و یک باند به شکل 8، قطعه‌های استخوان را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. باند مذکور، دو قطعه استخوان را به سمت یکدیگر می‌کشد. این گونه از عمل برای درمان شکستگی‌هایی مطلوب است که در نزدیکی وسط کشکک رخ داده‌اند. این عمل برای شکستگی‌هایی که در منتهی‌الیه کشکک قرار دارند مناسب نیست، زیرا قطعات شکسته شده بسیار کوچک خواهند بود. همچنین شکستگی‌هایی که استخوان را به چندین قسمت تقسیم کرده باشند، ممکن است توسط باند تحت فشار بیش از حد قرار گیرند. رویکرد دیگری که برای درمان شکستگی عرضی وجود دارد، استفاده از پیچ‌های کوچک به تنهایی یا به همراه ورق‌هایی کوچک برای کنارهم قرار دادن تکه‌های استخوان می‌باشد.

 

  • در شکستگی خرد‌شده، قسمت بالایی یا قسمت پایینی کشکک به چندین قسمت خرد می‌شود. در این نوع شکستگی، از آنجایی که قطعات استخوان بیش از حد کوچک هستند، جراح آن‌ها را از بدن خارج کرده و سپس تاندون کشکک را به قسمت باقی‌مانده کشکک متصل می‌کند. در صورتی که کشکک در قسمت میانی شکسته شده و قطعات نیز از یکدیگر جدا شده باشند، جراح ممکن است از ترکیبی از سیم‌ها و پیچ‌ها برای درمان این شکستگی استفاده کند. همچنین ممکن است جدا کردن قسمت‌های کوچکی از کشکک که بازسازی نمی‌شوند، نتیجه خوبی را به ارمغان آورد. خارج‌سازی کامل کشکک، گزینه آخری است که در درمان شکستگی خرد‌شده از آن استفاده می‌شود.

این عمل جراحی تحت بیهوشی کامل انجام شده و حدوداً 2 ساعت به طول میانجامد.

بعد از عمل

پس از انجام عمل، مسکن‌هایی برای شما تجویز خواهند شد که لازم است برای کنترل درد از آن‌ها استفاده کنید. همچنین ورزش‌هایی به شما توصیه می‌شود که نقش بسیار مهمی در بهبود و بازگشت شما به فعالیت‌های روزانه دارد، پس حتماً این ورزش‌ها را انجام دهید. همچنین پزشک به شما خواهد گفت که پس از گذشت چه زمانی مجاز به انداختن وزن خود بر روی پای آسیب دیده خواهید بود. همچنین با توجه به توصیه پزشک، می‌توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید.

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • آرتریت پس از حادثه
  • ضعف عضلانی
  • درد مزمن

جراحی زانو برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

  • شکستگی کشکک زانو

مدت زمان بستری

بسته به شدت آسیب و نوع عمل، ممکن است همان روز مرخص شده یا یک تا چند روز را در بیمارستان بگذرانید.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

برای چه مدتی درد خواهم داشت؟

اکثر شکستگی‌ها برای چند روز تا چند هفته درد متوسط خواهند داشت. بسیاری از بیماران گزارش داده‌اند که استفاده از کمپرس سرد، بالا نگاه داشتن پای آسیب دیده و استفاده از مسکن‌های ساده‌ای که احتیاج به تجویز پزشک ندارند، می‌تواند به رفع این درد کمک کند.

پس از گذشت چه زمانی می‌توانم به فیزیوتراپی بپردازم؟

پزشک تعیین خواهد کرد که چه زمانی به مرحله‌ای از بهبود رسیده‌اید که بتوانید به فیزیوتراپی بپردازید. این بخش مهمی از فرآیند بهبود است. جلسات فیزیوتراپی معمولاً هفته‌ای دوبار و برای شش هفته ادامه پیدا می‌کنند تا بیمار توان فیزیکی خود را دوباره به دست آورده و بتواند وزن بیشتری را بر زانوی خود وارد کند.

آیا می‌توان پس از جراحی به راه رفتن ادامه دهم؟

پس از جراحی احتمال این وجود دارد که زانوی شما گچ گرفته شود یا در شکسته‌بند قرار گیرد. همچنین ممکن است به علت ضعف موجود نتوانید به درستی راه بروید. در این صورت، لازم است عصایی تهیه کنید تا بتوانید با استفاده از آن راه بروید.

شکستگی کشکک چه علائمی دارد؟

  • صدای شکستگی در زمان وقوع حادثه
  • درد، تورم و کبودی که بلافاصله پس از حادثه رخ دهد
  • دشواری در راه رفتن و صاف کردن پا

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟