مشاوره رایگان
تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

عمل جراحی تعویض مفصل زانو فرآیندی است که در طی آن، سطوح آسیب دیده مفصل زانو یا کل مفصل زانو توسط اعضای پلاستیکی یا فلزی جایگزین می­‌شوند. عمل جراحی تعویض مفصل زانو به دو دسته تقسیم می­‌شود:

تعویض کامل مفصل زانو و تعویض قسمتی از مفصل زانو.

پس از اتمام این عمل جراحی، لازم است که بیمار تحت توان‌بخشی فیزیکی قرار گیرد؛ همچنین دوره بهبود این عمل جراحی با درد بسیار زیادی همراه خواهد بود.

مدت زمان درمان تعویض مفصل زانو

پس از گذشت 12 تا 24 ساعت، فرد با استفاده از عصا به راه رفتن خواهد پرداخت. دوره بهبود کامل نیز 4 تا 12 هفته به طول خواهد انجامید و بیمار پس از گذشت این زمان قادر به بازگشت به محل کار خود خواهد بود.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پیش از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو، فرد تحت آزمایش­‌های متعددی قرار خواهد گرفت که از جمله آن­ها می‌­توان به تصویربرداری شعه ایکس از زانو و سینه و آزمایش خون اشاره کرد.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

پیش از فرا رسیدن موعد عمل، ممکن است از فرد خواسته شود که ورزش‌­های بخصوصی را انجام دهد. همچنین لازم است که بیمار از داروهایی همچون آسپیرین دوری کرده و از سیگار نیز اجتناب ورزد.

فرآیند عمل

در طی فرآیند جراحی، برشی به طول 8 تا 12 اینچ در قسمت جلویی زانو ایجاد شده و قسمتی از ماهیچه چهارسر از کاسه زانو جدا می‌­شود. حال کاسه زانو از جای خود خارج می­‌شود تا منتهی الیه استخوان ران که به ساق پا نزدیک است نمایان شود. سپس دو سر این استخوان‌­ها تراشیده شده و غضروف و رباط صلیبی قدامی جدا می­‌شود. در آخر، اعضای فلزی یا پلاستیکی به استخوان متصل می­‌شوند.

لازم به ذکر است که با پیشرفت فناوری، حال می­‌توان تعویض مفصل زانو را بدون ایجاد برشی بزرگ انجام داد. در این صورت، برش ایجاد شده بر روی بدن بیمار حدود 3 تا 5 اینچ خواهد بود.

این عمل جراحی تحت بیهوشی انجام شده و 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

پس از انجام این عمل جراحی، مهم­ترین مورد این است که بیمار از دستورات پزشک پیروی کرده و داروهای تجویز شده را مصرف کند. همچنین بهتر است فرد ورزش­‌های هوازی انجام داده و سطح فعالیت خود را به آرامی افزایش دهد تا از تشکیل لخته خون جلوگیری شود.

نکات مهم در مورد عمل

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • خونریزی
  • عفونت
  • تشکیل لخته خون
  • آسیب عصبی
  • شکستگی استخوان در حین جراحی یا پس از آن
  • تشکیل استخوان در اطراف مفصل مصنوعی

عمل جراحی تعویض مفصل زانو برای چه کسانی تجویز می‌شود؟

برای کسانی که آسیب دیدگی مفصل به موجب ورم مفصلی و استخوانی، رماتیسم مفصل، هموفیلی، نقرس یا ضربه دارند.

مدت زمان بستری

فرد برای 3 تا 5 روز در بیمارستان بستری خواهد شد.

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

مفصل مصنوعی زانو برای چه مدتی دوام خواهد آورد؟ آیا نیازی به جایگزینی آن خواهد بود؟

تحقیقات نشان داده‌اند که بیش از 85 درصد از افرادی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند، تا 15-20 سال پس از عمل، مفصلی کاربردی خواهند داشت. هرچند، فشار آمدن به مفصل می‌تواند بر عملکرد و طول عمر آن تاثیر بگذارد.

چگونه منزل خود را برای دوره نقاهت آماده کنم؟

اگر منزل شما چند طبقه است، فضایی را به همراه یک تخت در طبقه همکف آماده کنید تا پس از بازگشت بتوانید از پله‌ها اجتناب ورزید. مطمئن شوید که منزل عاری از هرگونه موانع خطرناک و به هم‌ریختگی باشد. بهتر است یک دستگیره در فضای حمام وجود داشتنه باشد تا بتوانید از آن برای نگاه داشتن خود استفاده کنید.

پس از انجام عمل، باید انتظار مشاهده چه صحنه‌ای را داشته باشم؟

پس از به هوش آمدن، احتمالاً یک باند بر روی زانوی شما قرار داشته و یک درن (دستگاه تخلیه ترشحات) نیز به محل جراحی متصل خواهد. ممکن است پای شما در حالت بالا‌آمده و در ارتفاع قرار داشته باشد.

پس از انجام عمل، چه مقدار درد را تجربه خواهم کرد؟

با این که پس از انجام عمل، مقداری درد وجود خواهد داشت، اما این درد نهایتاً تا چهار یا پنچ روز بیشتر دوام نخواهد داشت.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟