مشاوره رایگان
جراحی مینیسک

جراحی مینیسک

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

مفصل زانو از اتصال سه استخوان تشکیل می‌شود. دو قطعه غضروف لاستیکی مانند در این مکان وجود دارند و نقش ضربه‌گیر را ایفا می‌کنند. این غضروف‌ها مینیسک نام دارند.

گاهی ممکن است این غضروف‌ها دچار پارگی شوند. جراحی مینیسک برای ترمیم پارگی این غضروف‌ها است.

مدت زمان درمان جراحی مینیسک

پس از جراحی، دو هفته احتیاج است تا بیمار بتواند به طور مداوم به فیزیوتراپی پرداخته و به تسریع بازگشت توانایی‌های خود بپردازید. مدت زمان دوره توان‌بخشی به شرایط بیمار و نرخ بهبود او بستگی دارد. اگر ترمیم جراحی مینیسک انجام گرفته باشد، ممکن است که مدت زمان بهبود و توان‌بخشی بیشتر شوند مثلاً ممکن است بیمار مجبور باشد زانوی خود را تا 6 هفته به صورت بسته نگاه داشته و با عصا راه برود.

پاراکلینیک‌های مرتبط برای جراحی مینیسک

پیش از انجام این عمل جراحی، لازم است که بیمار تحت آزمایش‌­هایی قرار گیرد. از جمله این آزمایش‌­ها می‌­توان به آزمون­‌های فیزیکی، عکس­برداری اشعه ایکس، ام­‌آرآی، آزمایش خون و نوار قلب اشاره کرد.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل جراحی مینیسک

قبل از عمل

بیمار داروها و مکمل‌­های مصرفی خود را با پزشک در میان خواهد گذاشت. همچنین لازم است که فرد از چندین ساعت پیش از موعد انجام عمل جراحی، از خوردن و آشامیدن اجتناب ورزد.

فرآیند عمل

جراحی مینیسک توسط دستگاهی به نام آرتروسکوپ انجام شده و حدود یک ساعت به طول می‌انجامد. این دستگاه یک دوربین کوچک است که از شکاف‌های ایجاد شده وارد زانو می‌شوند تا جراح بتواند محل جراحی را مشاهده کند. سپس جراح ابزار جراحی را از شکاف‌هایی مشابه وارد بدن کرده و به انجام عمل جراحی می‌پردازد. این عمل بسته به وضعیت مینیسک و تشخیص جراح می‌تواند به دو صورت انجام شود:

استخراج بخشی از مینیسک: در این روش، جراح بخشی از مینیسک را تراشیده و بخش سالم را رها می‌کند.

ترمیم مینیسک: در این روش، جراح مینیسک پاره شده را بخیه می‌زند تا بهبود یابد.

این عمل جراحی تحت بیهوشی انجام شده و حدود یک ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

پس از اتمام عمل جراحی مینیسک، لازم است که بیمار از کمپرس سرد استفاده کرده و داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کند. همچنین در صورتی که مواردی همچون خونریزی مضاعف از محل جراحی، افزایش دمای بدن به بیش از 38 درجه سلسیوس، ترشحات چرکی یا بد بو از محل شکاف­‌های جراحی یا ورم ساق پا مشاهده شد، لازم است که با جراح تماس گرفته شود. همچنین در هنگام خواب، فرد باید به پشت خوابیده و زانوی خود را بر روی 2 یا 3 بالش قرار دهد.

نکات مهم در مورد عمل

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • عفونت
  • آسیب به عصب‌ها و رگ‌های خونی
  • شکستگی، ضعف، گرفتگی یا عدم تعادل مفصل
  • درد
  • گسستگی دوباره مینیسک
  • نیاز به عمل‌های بیشتر

مدت زمان بستری

بیمار 1 روز در بیمارستان بستری خواهد شد.

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

احتمال موفقیت عمل جراحی چه مقدار است؟

عمل جراحی ترمیم پارگی مینیسک در 85 درصد مواقع منجر به برطرف شدن علائم بیماری می‌شود. پژوهش‌های انجام شده بر استخراج مینیسک نشان داده‌اند که 78 تا 88 درصد از افراد، نتایج خوبی را از استخراج جزئی مینیسک مشاهده می‌کنند. احتمال موفقیت عمل ترمیم مینیسک در افرادی که در یکی از دسته‌های زیر قرار داشته باشند بیشتر است:

  • افراد جوان
  • افرادی که زانوی ایشان دارای تعادل مطلوبی است
  • افرادی با پارگی طولی مینیسک یا پارگی محوری در ناحیه قرمز
  • افرادی که بیش از چند هفته از آسیب دیدگی زانویشان نگذشته است

آیا راه دیگری برای درمان پارگی مینیسک وجود دارد؟

پیش از اقدام به عمل جراحی، می‌توانید از روش‌های دیگر رسیدگی به این مشکل که شامل استراحت، استفاده از کمپرس سرد، استفاده از باندهای لاستیکی و بالا نگاه داشتن پا در زمان استراحت می‌باشد استفاده کنید. در کنار این اعمال، فیزیوتوراپی نیز می‌تواند موثر باشد.

انواع مختلف پارگی مینیسک چیست؟

پارگی خفیف که شامل درد و ورمی خفیف می‌شود. این پارگی معمولاً پس از 2 تا 3 هفته رفع می‌شود.

پارگی متوسط که شامل درد در قسمت مرکزی یا اطراف زانو می‌شود. در این مورد، ورم معمولاً پس از 2 تا 3 روز بدتر خواهد شد.

پارگی شدید که در جریان آن، ممکن است قطعه‌های غضروف پاره شده به فضای مفصل وارد شوند. این می‌تواند منجر به گرفتگی، قفل شدن یا صدا دادن زانو شود.

مینیسک چگونه دچار پارگی می‌شود؟

پارگی مینیسک معمولاً به موجب چرخش در حالتی ایجاد می‌شود که پا بر روی زمین قرار داشته و زانو خم شده باشد. این پارگی‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که شیئی سنگین را بلند کرده یا ورزش انجام دهید. با افزایش سن، مینیسک دچار فرسایش شده و این باعث می‌شود که بیشتر تحت خطر پارگی قرار داشته باشد.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟