مشاوره رایگان
test العربية العربية
درمان خراش عودکننده قرنیه (RCE) چیست؟

خراش عودکننده قرنیه (RCE)

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

قرنیه همان پوشش گنبدی شکل و شفافی است که بر روی چشم قرار دارد. خراش عودکننده قرنیه (RCE) زمانی رخ می‌دهد که لایه بیرونی قرنیه شل شده یا کنده شود. این در حالی است که لایه مذکور معمولاْ به قرنیه که در زیر آن قرار دارد چسبیده است.

در صورت وقوع خراش عودکننده قرنیه، درد شدیدی در چشم احساس می‌شود، زیرا قرنیه نسبت به هرگونه اختلال سلولی بسیار حساس است. درد مذکور در زمان بیدار شدن از خواب بسیار شدید خواهد بود. دلیل این شدت آن است که در زمان خواب، پلک‌ها بسته شده و کاهش اکسیژن باعث ایجاد تورم کوچکی در لایه بیرونی قرنیه می‌شود. این تورم می‌تواند منجر به چسبیدن این لایه به قسمت زیرین پلک‌ها شود. حال زمانی که فرد بیدار می‌شود، با باز شدن پلک‌ها، این لایه کنده شده و باعث ایجاد درد شدیدی می‌شود. در صورت مشاهده این علائم، لازم است به پزشک مراجعه شود تا مشکل تشخیص داده شده و درمانی مناسب برای آن درنظر گرفته شود.

مدت زمان درمان

راه‌های زیادی برای رسیدگی به بیماری خراش عودکننده قرنیه وجود دارد؛ در اکثر موارد نیازی به جراحی نبوده و این گزینه تنها برای موارد بسیار شدید تجویز می‌شود. حال با توجه به این که گزینه جراحی نبوده و شامل چندین جراحی متفاوت می‌شود، نمی‌توان مدت زمان درمان ارائه داد. برای اطلاع از این مورد، لازم است با پزشک صحبت کرده و پس از انتخاب گزینه درمان، از مدت زمان درمان آن مطلع شد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

همان‌طور که پیشتر گفته شد، گزینه‌های درمانی متعددی وجود داشته و از این رو و با توجه به گزینه منتخب، پاراکلینیک‌های مختلفی نیز وجود خواهند داشت؛ اما به طور کلی می‌توان گفت که برای همه این گزینه‌ها، بیمار مورد سنجش چشمی قرار خواهد گرفت.

روش‌های درمانی خراش عودکننده قرنیه (RCE)

با توجه به عودکنندگی این بیماری، معمولاً لازم است که بیمار برای دفعات متعددی به پزشک مراجعه کند. با توجه به درمان‌های مختلفی که برای بیماری خراش عودکننده قرنیه وجود دارد که در اینجا به اختصار به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

دقت داشته باشید که این لیست از درمان‌های اولیه (برای موارد خفیف) شروع شده و به درمان‌های موثرتر (برای موارد شدید) می‌رسد.

درمان‌های اولیه

قطره‌های چشمی

اولین گزینه درمان که شامل استفاده از اشک مصنوعی می‌شود.

آنتی بیوتیک و مسکن

برای افرادی که درگیر حملات حاد می‌باشند.

انسداد پانکتال

برای بیمارانی که درگیر RCE مزمن بوده و استفاده از قطره به تنهایی برای ایشان کفایت نمی‌کند، ممکن است انسداد پانکتال درنظر گرفته شود. این عملیات ساده که تنها کافی است برای یک بار انجام شود، منجر به باقی ماندن طولانی مدت اشک طبیعی یا مصنوعی بر روی چشم می‌شود.

لنز تماسی بانداژ نرم (BCL)

بیمارانی که نسبت به قطره‌های چشمی عکس العملی نشان نداده یا خراش‌های بزرگی دارند، می‌توانند برای دو تا هشت هفته از لنز‌های تماسی بانداژ نرم استفاده کنند.

درمان ترکیبی

یک جایگزین دیگر برای BCL، خصوصاً برای افرادی که دچار اختلال غدد میبومین یا روزاسه چشمی هستند، استفاده از ترکیبی از روش‌های مذکور است.

جراحی میکروپانچ استروما قدامی

این عمل جراحی، سریع و سرپایی بوده و در طی آن، حفره‌هایی کوچک در چشم ایجاد می‌شود که منجر به تولید سریع غشاء شده و لایه بیرونی قرنیه را در جای خود قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که این عمل جراحی در بسیاری از اماکن انجام نمی‌شود، زیرا می‌تواند منجر به مشکلاتی همچون تاری دید شود و همچنین احتمال ناتوانی در جلوگیری از خراشیدگی‌های آتی نیز زیاد است.

کراتکتومی دبریدمان و سوپرفیشال

هرچند که این عمل جراحی نیز نسبتاً سریع و سرپایی است، اما نسبت به گزینه قبلی شدت بیشتری داشته و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

کراتکتومی فوتوتراپیوتیک

این راهکار برای بیمارانی است که از گزینه‌های دیگر استفاده کرده و نتیجه‌ای دریافت نکرده‌اند. در این عمل جراحی، از یک دستگاه لیزر اکسایمر برای تراش 5 تا 10 میکرومتر از لایه بومن استفاده می‌شود.

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

بهترین راه درمان این بیماری چیست؟

به غیر از جراحی که گزینه آخر درمان است، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که درمان ترکیبی مشتمل بر استفاده از تتراسیکلین، کورتون‌های موضعی و قطره‌های چشمی، موثرترین راه درمان RCE است.

خراش عودکننده قرنیه به چه دلیل بروز می‌کند؟

در یک پژوهش انجام شده از 104 مورد مبتلا به RCE، بروز این بیماری در 45 درصد از افراد به دلیل آسیب فیزیکی به سطح قرنیه، در 25 درصد به دلیل بیماری EBMD و در 17 درصد به دلیل ترکیبی از آسیب فیزیکی و بیماری EBMD بوده است.

مشاوره پزشکی آنلاین روشا به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در روشا یاری رسانید.

روشا به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران

  WeCreativez WhatsApp Support
  تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
  سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟