مشاوره رایگان
آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

آرتروسکوپی شانه، عملی است که به منظور بررسی و ترمیم مفصل شانه انجام می‌شود. در این عمل، به جای شکافتن محل جراحی، برش‌هایی کوچک در محل جراحی ایجاد شده و ابزاری به نام آرتروسکوپ وارد محل مورد نظر می‌شود.

این ابزار لوله‌ مانند، مجهز به دوربینی است که تصویر به دست آمده از مفصل شانه را بر روی یک نمایشگر نشان می‌دهد؛ پزشک با مشاهده این تصویر قادر خواهد بود تا مشکل را تشخیص داده و با وارد ساختن ابزار جراحی از برش‌هایی دیگر به انجام عمل جراحی بپردازد.

مدت زمان درمان

از آن جایی که جراحی آرتروسکوپی شانه به واسطه برش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، مدت زمان بهبود آن نسبت به مدت زمان بهبود عملِ باز کمتر خواهد بود. اما با این حال، بدن شما به زمان نیاز خواهد داشت تا به طور کامل بهبود یابد. در اکثر موارد، این بازه بهبود بسته به نوع ترمیم انجام شده، از 1 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. اما راه‌های زیادی برای تسریع این فرآیند وجود دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پاراکلینیک‌های مرتبط

ممکن است جراح ارتوپد از شما بخواهد که به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار مشکلات پزشکی دیگری نیستید که با عمل جراحی مورد نظر تداخل داشته باشند. ممکن است پیش از انجام عمل جراحی ملزم به انجام آزمایش خون، گرفتن نوار قلب و تصویربرداری اشعه ایکس از سینه خود باشید.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

مرکز درمانی مورد نظر، پیش از عمل آرتروسکوپی شانه با شما راجع به مراقبت‌های لازم صحبت خواهند کرد. حتماً از این دستورات پیروی کنید؛ مثلاً ممکن است از شما خواسته شود که از چند ساعت پیش از عمل جراحی، آب و غذا مصرف نکنید.

همچنین پیش از عمل جراحی، متخصص بیهوشی با شما راجع به گزینه‌های بیهوشی صحبت خواهد کرد.

در آرتروسکوپی شانه، معمولاً از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ البته برخی از جراحان ترجیح می‌دهند که ترکیبی از بی‌حسی موضعی و بیهوشی را به کار ببرند، زیرا در صورت هوشیار بودن به صورت کامل، بیمار از قرار داشتن در حالت ثابت خسته خواهد شد.

فرآیند عمل

جراح، ابتدا مایعی را به داخل مفصل تزریق می‌کند تا مفصل متورم شود. در این صورت، مشاهده ساختار شانه از طریق آرتروسکوپ آسان‌تر خواهد بود. سپس جراح شکافی کوچک (به اندازه یک حفره دکمه) را بر روی شانه ایجاد خواهد کرد تا آرتروسکوپ را به واسطه آن به شانه وارد کند.

مایعی از میان آرتروسکوپ به مفصل وارد می‌شود تا دیدی شفاف به دست آمده و خونریزی کنترل شود.

تصاویر به دست آمده از آرتروسکوپ، بر روی یک صفحه نمایش نشان داده می‌شوند و جراح با مشاهده این تصاویر، به تشخیص آسیب‌های وارده می‌پردازد. زمانی که مشکل، تشخیص داده شد جراح با وارد کردن ابزارهای کوچک دیگر از طریق شکاف‌هایی مجزا، به ترمیم آسیب‌ها می‌پردازد.

سپس جراح، آرتروسکوپ و ابزارهای جراحی را خارج کرده و شکاف‌ها را بخیه می‌زند. محل بخیه توسط پانسمان پوشانده خواهد شد.

بعد از عمل

پس از عمل آرتروسکوپی شانه ، به توصیه‌های پزشک عمل کرده و داروهای تجویز شده را مصرف کنید. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به رفع درد و ورم کمک کند. همچنین خوابیدن به صورت صاف می‌تواند منجر به اذیت شدن شما شود؛ به همین دلیل، برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که در چند روز اول، بر روی یک صندلی راحت خوابیده یا به صورت نیمه نشسته بر روی تخت دراز بکشند.

نکات مهم در مورد عمل آرتروسکوپی شانه

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • لختگی خون
  • آسیب به عصب‌ها و رگ‌های خونی
  • عفونت
  • خونریزی بیش از حد

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا به آتل احتیاج دارم؟

در اکثر موارد، استفاده از آتل برای راحتی شما تجویز می‌شود. هرچند، مواردی وجود دارند که در آن‌ها، لازم است که از آتل استفاده کنید. لطفاً راجع به این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

چه کارهایی را نباید به هیچ وجه انجام دهم؟

اگر اجتناب از کاری به خصوص جزو ملزومات بهبود شما باشد، این موارد توسط پزشک به شما گفته خواهد شد. به طور کلی از کارهایی که باعث ایجاد درد در شانه‌تان می‌شوند، اجتناب ورزید.

نمی‌توانم بخوابم زیرا درد زیادی را تجربه می‌کنم. چه کنم؟

این درد معمولاً در هنگام خواب بدتر خواهد بود و خوابیدن را دشوار خواهد کرد. استفاده از داروهای تجویز شده می‌تواند به کاهش درد کمک کرده و خوابیدن را آسان‌تر کند.

پس از گذشت چه زمانی مجاز به رانندگی هستم؟

در صورتی که از مسکن‌های قوی (Narcotic) استفاده می‌کنید، از رانندگی اجتناب ورزید. پیشنهاد می‌شود که در صورت قرار داشتن دست در آتل، رانندگی نکنید. پس از در آوردن آتل و در صورت بازگشت دوباره توان دست، می‌توانید به رانندگی بپردازید.

پس از گذشت چه زمانی مجاز به دوش گرفتن هستم؟

پس از 48 ساعت، می‌توانید پانسمان خود را باز کرده و دوش بگیرید. می‌توانید شانه خود را خیس کنید، اما تا 14 روز پس از جراحی، مجاز به فرو رفتن در آب نیستید.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟