مشاوره رایگان
تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

تعویض مفصل شانه، ابتدا به عنوان راه حلی برای درمان شکستگی شدید استخوان شانه مورد استفاده قرار می‌گرفته است، اما با گذشت زمان، از این عمل جراحی برای درمان بسیاری از مشکلات دردناک دیگری که برای شانه به وجود می‌آید استفاده می‌شود؛ از جمله این موارد می‌توان به گونه‌های مختلف التهاب مفصل اشاره کرد. در صورتی که از راه‌حل‌های دیگر مانند استفاده از دارو و تغییر رویه فعالیت‌های فیزیکی پاسخی نگرفته باشید، ممکن است این عمل جراحی برای شما تجویز شود. جراحی تعویض مفصل شانه، یک عمل امن و موثر است که می‌تواند به شما در بازگشت به فعالیت‌های روزانه‌تان کمک کند.

مدت زمان درمان

پس از عمل جراحی تعویض مفصل شانه، دست شما در آتل قرار خواهد داشت و شما برای 2 تا 4 هفته نخست پس از جراحی به آن نیاز خواهید داشت تا شانه شما را ثابت نگاه داشته و از آن محافظت کند. بسته به تشخیص پزشک، پس از 6 هفته قادر به رانندگی یا بازگشت به کار خواهید بود؛ البته مدت زمان بازگشت به کار، بستگی به میزان فعالیت فیزیکی شغل شما داشته و مشورت با پزشک راجع‌ به آن لازم است.

پاراکلینیک‌های مرتبط

ممکن است پزشک شما را به یک متخصص ارتوپد ارجاع دهد برای اینکه بداند آیا به این عمل جراحی احتیاج دارید یا خیر. سنجش‌های انجام شده توسط پزشک ارتوپد مواردی همچون دریافت تاریخچه پزشکی، چکاپ فیزیکی شانه، تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس و موارد دیگری همچون آزمایش خون، ام‌آر‌آی یا اسکن استخوان را شامل می‌شوند.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

در روز عمل، با لباس‌های راحت و پیراهنی دکمه‌دار به بیمارستان رجوع کنید. پس از اتمام عمل، دست شما در آتل قرار خواهد داشت و در استفاده از آن دچار محدودیت خواهید بود.

پیش از عمل با متخصص هوش‌بری صحبت خواهید کرد و شما و او به همراه جراح تصمیم خواهید گرفت که از چه روشی استفاده کنید (بیهوشی کامل، بی‌حسی موضعی یا ترکیبی از هردو).

فرآیند عمل

جراحی تعویض مفصل شانه می‌تواند به چندین شکل انجام شود. این روش‌ها شامل تعویض کامل مفصل شانه با یک ایمپلنت فلزی، تعویض قسمتی از مفصل شانه و چندین روش دیگر می‌شوند که جراح گزینه مطلوب را تشخیص خواهد داد. به دلیل وجود چندین گزینه عمل و جزئیات زیاد هرکدام از آن‌ها، تشریح دقیق هریک از آن‌ها در این بخش مقدور نیست، اما کلیت این عمل شامل ایجاد یک شکاف در ناحیه مورد نظر و انجام عملیات جراحی می‌باشد، حال آنکه این عملیات می‌تواند شامل جایگزینی کل مفصل شانه با عضوی فلزی، جایگزینی قسمتی از آن و … باشد. البته می‌توان این جراحی را به صورت بسته نیز انجام داد برای اینکه نیاز به ایجاد شکاف بزرگی بر روی بدن وجود نداشته باشد.

این عمل می‌تواند تحت بیهوشی کامل یا بی‌حسی موضعی انجام شود و این به تصمیم متخصصان بستگی دارد. همچنین مدت زمان عمل تعویض مفصل شانه معمولاً 2 ساعت خواهد بود.

بعد از عمل

پس از مرخص شدن از بیمارستان، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • استفاده از داروهای تجویز شده
  • انجام ورزش‌های تجویز شده
  • بلند نکردن اشیاء سنگین‌تر از یک لیوان آب برای 2 تا 4 هفته نخست پس از جراحی
  • استفاده نکردن از دست خود برای بلند کردن خود از رخت‌خواب یا صندلی

نکات مهم در مورد عمل

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • عفونت
  • نقص عضو مصنوعی
  • آسیب به عصب‌ها

تعویض مفصل شانه برای چه کسی تجویز می‌شود؟

  • شکستگی شدید مفصل شانه
  • التهاب مفصل

مدت زمان بستری

بیمار 1تا3 روز پس از جراحی از بیمارستان مرخص خواهد شد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

پس از گذشت چه زمانی قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود خواهم بود؟

اکثر بیماران تا 2 هفته پس از عمل قادر به انجام فعالیت‌های روزمره همچون غذا خوردن و لباس پوشیدن خواهند بود.

پس از گذشت چه زمانی مجاز به رانندگی می‌باشم؟

رانندگی کردن از 2 تا 4 هفته پس از انجام عمل جراحی، مجاز نخواهد بود.

آیا انجام ورزش بیش از مقدار تجویز شده برایم مفید است؟

خیر، این کار می‌تواند در بلند مدت منجر به ایجاد محدودیت‌های بیشتری برای شما شود. بنابراین از انجام بیش از حد ورزش‌ها خودداری کرده و به میزان تجویز شده بسنده کنید.

آیا مجاز به ورزش کردن می‌باشم؟

پس از انجام این عمل، از انجام ورزش‌های تن‌به‌تن و وزنه‌برداری خودداری کنید.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟