مشاوره رایگان
روکش دندان چیست؟

روکش دندان

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

زمانی که دندانی آسیب دیده باشد، می‌­توان روکشی بر روی آن نصب کرد تا این روکش از آن محافظت کند. برای روکش دندان، ابتدا باید دندان به قدری کوچک شود تا بتوان روکش را بر روی آن نصب کرد. بسیاری از کلینیک­‌ها ارائه دهنده روکش‌هایی هستند که همرنگ دندان واقعی بوده و ظاهری طبیعی دارند؛ بیماران می­‌توانند با توجه به بودجه خود، مواد مختلفی را برای روکش دندان خود انتخاب کنند.

مدت زمان درمان

فرآیند روکش دندان در طی چند جلسه صورت خواهد گرفت، اما این فرآیند اصولاً نیازمند دوره بهبود بخصوصی نیست، زیرا روکش در همان مطب دکتر نصب شده و محکم می‌­شود.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پیش از نصب روکش دندان، اندازه‌­گیری­‌هایی از دندان صورت گیرد، اما آزمایش به‌خصوصی برای انجام این فرآیند لازم نخواهد بود.

مراقبت‌های قبل از فرآیند، چگونگی انجام فرآیند، مراقبت‌های بعد از فرآیند

قبل از فرآیند

گاهی ممکن است پیش از نصب روکش دندان، احتیاج باشد که دندان مورد عصب­‌کشی قرار بگیرد. در صورت نیاز به انجام عصب­‌کشی، بافت ریشه دندان برداشته خواهد شد.

فرآیند عمل

پزشک سایز دندان را کاهش می‌­دهد تا بتواند روکش را بر روی آن سوار کند. سپس قالب­‌گیری انجام می­‌شود تا بتوان روکش را با استفاده از این قالب در آزمایشگاه تولید کرد. تولید روکش دندان چند روزی زمان خواهد برد، اما زمانی که روکش ساخته شد، فرد به مطب پزشک مراجعه کرده و آن را بر روی دندان موردنظر نصب می­‌کند. روکش‌­ها با جنس‌­های مختلفی در بازار موجود هستند؛ رایج­‌ترین روکش، از پورسلین متصل به فلز ساخته شده است که ظاهری همچون دندان حقیقی داشته، که مقاومت بالایی برخوردار است.

روکش دندان معمولاً تحت بی­‌حسی موضعی انجام می­‌شود؛ آماده­‌سازی دندان، قالب­‌گیری و جایگذاری روکش دندان موقت معمولاً یک ساعت به طول خواهد انجامید. در جلسه بعدی، روکش بر روی دندان نصب خواهد شد، اما خود این فرآیند نیز شامل چندین گام است و بنابراین یک ساعت دیگر صرف آن خواهد شد.

بعد از عمل

نباید بلافاصله پس از نصب روکش دندان غذا مصرف کرد. همچنین باید از غذاهای سفتی که نیاز به جویدن زیاد دارند اجتناب شود، زیرا این غذاها در بلند مدت می­‌توانند منجر به شل شدن روکش شوند.

نکات مهم در مورد عمل

روکش دندان ممکن است برای برخی دندان‌­ها مناسب نباشد.

تجویز برای

  • افرادی که در دندان­‌های خود حفره­‌های بزرگی دارند
  • افرادی که به عصب کشی احتیاج دارند
  • دندان­‌های شکسته یا آسیب دیده

مدت زمان بستری

پس از انجام این فرآیند، احتیاجی به بستری شدن وجود نخواهد داشت.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

چگونه می‌توانم از روکش موقت دندان خود مراقبت کنم؟

نام این روکش‌­ها گویای ماهیت آن­ها است – روکش‌­هایی که موقتاً استفاده می­‌شوند تا روکش­‌های دائمی آماده شوند. حال پیشنهاد می­‌شود که در راستای مراقبت از روکش‌­های موقت خود، از موارد زیر پیروی کنید:

  • از غذاهای چسبناک اجتناب ورزید؛ زمانی که این غذاها را مصرف می‌­کنید، امکان این وجود دارد که به دندان شما چسبیده و روکش را از آن جدا کنند.
  • از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید؛ این غذاها می­‌توانند روکش دندان شما را از جای خود جدا کرده و آن را بشکنند.
  • هنگام استفاده از نخ دندان، آن را از میان دندان‌­ها به سمت بیرون بکشید و آن را مستقیماً بالا نبرید. بالا کشیدن نخ دندان می­‌تواند روکش دندان شما را از جای خود جدا سازد.

آیا دندانی که روکش داشته باشد به مراقبت‌های ویژه احتیاج دارد؟

به طور کل دندان روکش‌دار نیازمند مراقبت خاصی نیست، اما باید توجه داشته باشید که وجود روکش به منزله در امان بودن دندان از پوسیدگی و بیماری­‌های لثه نیست. بنابراین حتی پس از نصب روکش نیز باید به خوبی از دندان‌­های خود مراقبت کنید؛ این مراقبت متشکل است از مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان، به خصوص در اطراف دندانی که روکش بر روی آن نصب شده است.

روکش دندان تا چه مدت ماندگاری خواهد داشت؟

روکش دندان به طور میانگین از 5 تا 15 سال ماندگاری خواهد داشت. طول عمر روکش دندان به عواملی همچون میزان کارکرد، میزان رسیدگی بهداشتی به دندان‌­ها و عادات فرد در این زمینه بستگی دارد (به عنوان مثال، عادت­‌هایی همچون فشار دادن دندان­‌ها، جویدن یخ و ناخن­‌ها و استفاده از دندان‌­ها برای باز کردن بسته­‌بندی­‌ها.)

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟