مشاوره رایگان

عصب­ کشی دندان

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

عصب­ کشی دندان فرآیندی است که برای حفظ دندان­‌های دچار پوسیدگی شدید تجویز می‌­شود. در طی این فرآیند، عصب­‌ها و بافت‌­های آسیب دیده و عفونی موجود در ریشه دندان از بین می‌­روند.

عفونت دندان معمولاً از وجود یک حفره بزرگ در دندان آغاز می­‌شود. این حفره به مرور زمان عفونت خود را به بافت‌های درونی دندان منتقل کرده و این عفونت پس از مدتی به بافت ریشه دندان می‌­رسد. در طی فرآیند عصب‌کشی، ریشه دندان خالی شده و از ماده‌­ای برای پر کردن آن استفاده می‌­شود. بنابراین می­‌توان گفت که دندان‌­های عصب­‌کشی شده در واقع “مرده” هستند، اما همچنان عملکرد خود را به عنوان یک دندان دارند.

مدت زمان درمان عصب­ کشی دندان

تا چند روز پس از انجام عصب‌کشی دندان، دندان مورد نظر و فک حساس‌­تر خواهند بود و دندان عصب­‌کشی شده تا مدتی نسبت به دندان‌­های دیگر متفاوت به نظر خواهد آمد، اما این حس پس از مدتی از بین خواهد رفت.

پاراکلینیک‌های مرتبط برای عصب­ کشی دندان

به منظور حصول اطمینان از مناسب بودن عصب­‌کشی دندان، ممکن است لازم باشد که دندان فرد مورد عکسبرداری اشعه ایکس قرار بگیرد؛ همچنین ممکن است بافت دندان مورد آزمایش قرار بگیرد تا وضعیت آن سنجیده شود.

مراقبت‌های قبل از فرآیند، چگونگی انجام فرآیند، مراقبت‌های بعد از فرآیند عصب­ کشی دندان

قبل از فرآیند

در صورتی که مراقبت خاصی پیش از انجام این فرآیند لازم باشد، پزشک آن را ذکر خواهد کرد.

چگونگی انجام فرآیند

پس از حصول اطمینان از لزوم انجام عصب­‌کشی، دندان‌پزشک محل مورد نظر را بی‌­حس کرده و آن را با پوششی لاستیکی می‌­پوشاند تا از عفونت جلوگیری به عمل آمده و محل مورد نظر در طول انجام عصب­‌کشی خشک بماند. سپس حفره‌­ای در قسمت بالایی دندان ایجاد شده و بافت درون کانال­‌های دندان تخلیه می‌­شود. این کانال­‌ها بزرگ­تر می­‌شوند تا بتوان درون آن­ها را پر کرد و سپس دندان با استفاده از ماده‌­ای پر می­‌شود.

این فرآیند تحت بی­‌حسی موضعی انجام شده و 2 تا 4 ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از فرآیند

لازم است که پس از انجام این فرآیند، فرد از خوردن غذاهای جامد با استفاده از دندان عصب­‌کشی شده خودداری کند.

نکات مهم در مورد فرآیند

ریسک‌های احتمالی این فرآیند عبارتند از:

  • عفونت دوباره دندان
  • آسیب به ساختار دندان
  • آسیب به عصب­ها

برای چه کسانی عصب کشی توصیه می‌شود؟

دندان­‌هایی که عصب آن­ها آسیب زیادی دیده است، اما می‌توان آن­ها را حفظ کرد.

مدت زمان بستری

احتیاجی به بستری شدن ندارد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا انجام عصب‌کشی برای روکش کردن دندان موردنظر ضروری است؟

انجام عصب­‌کشی برای روکش کردن دندان ضروری نیست، اما اگر دندان موردنظر خیلی ضعیف باشد، ممکن است لازم باشد که پس از انجام عصب­‌کشی، آن را روکش کنید. به عنوان مثال، در صورتی که دچار عفونتی شدید شده باشید و لازم باشد که مقدار زیادی از دندان شما تخلیه شود، ممکن است لازم باشد که پس از عصب­‌کشی دندان، آن را روکش کنید تا بتواند پابرجا بماند.

آیا عصب‌کشی دندان را را به کلی از بین می‌برد؟

در طی عصب­‌کشی، عصب­‌های داخل دندان از بین می­روند و بنابراین می‌­توان گفت که دندان موردنظر “مرده” است. هرچند، هدف از انجام عصب‌‎­کشی، حفظ دندان موردنظر است و معمولاً دندانی که عصب‌­کشی شده باشد، برای مدت زیادی سالم خواهد ماند.

آیا عصب‌‎کشی خطرناک است؟

عصب‌­کشی ریسک­‌های بسیار کمی را با خود به همراه دارد. چندین عامل می­‌توانند منجر به عدم موفقیت این فرآیند شوند. در برخی از موارد، در صورت شکست فرآیند، باز هم می­توان دندان موردنظر را درمان کرد، اما گاهی اوقات شکست فرآیند به منزله از دست رفتن دندان خواهد بود. بهترین راه برای حفظ دندان خود، انتخاب یک دندانپزشک مجرب و پیروی از توصیه‌­های او می‌باشد.

آیا درست است که می‌گویند عصب کشی منجر به بروز سرطان می‌شود؟

شایعاتی منتشر شده‌­اند که ادعا می­کنند که برخی از فرآیندهای دندانی همچون عصب‌­کشی می­توانند منجر به بروز سرطان در نقاط دیگری از بدن شوند. هیچ مدرک موثقی که از این فرضیه حمایت کند وجود ندارد و اکثر این ادعاها با توجه به یک پژوهش انجام شده در دهه 20 میلادی ارائه می­شوند که دانش مدرن آن را رد کرده است.

آیا در طی این فرآیند دردی را تجربه خواهم کرد؟

معمولاً برای انجام عصب کشی از یک ماده بی­حس کننده استفاده خواهد شد و حسی که شما خواهید داشت، مشابه حس پر کردن دندان خواهد بود. ممکن است پس از اتمام فرآیند، کمی درد داشته باشید، اما این درد نیز پس از حدود یک روز فروکش خواهد کرد.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟