مشاوره رایگان
ویترکتومی

ویترکتومی

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

ویترکتومی نوعی عمل جراحی است که در طی آن، زجاجیه از چشم تخلیه می‌شود. ویترکتومی یا به منظور تخلیه خون از زجاجیه و یا به منظور دسترسی به قسمت پشتی چشم و بازسازی شبکیه انجام می‌شود. زجاجیه مایعی است که در چشم وجود داشته و ممکن است به موجب بیماری‌های چشمی، دچار خونریزی شده یا منجر به مشکلات بینایی شود.

مدت زمان درمان ویترکتومی

مدت زمان درمان بستگی به جزئیات عمل دارد، اما به طور کلی افراد پس از چند روز شاهد بهبود خواهند بود. البته بهبود کامل معمولاً چندین هفته به طول انجامیده و ممکن است بازگشت به کار برای مدتی دشوار باشد. زمان پیشنهادی برای بازگشت به کار، 4 هفته می‌باشد.

پاراکلینیک‌های مرتبط برای جراحی ویترکتومی

با توجه به مشکل موجود (انفصال شبکیه، خونریزی زجاجیه)، ممکن است پاراکلینیک‌های متفاوتی مدنظر گرفته شوند، اما به طور کلی می‌توان گفت که چشم بیمار مورد بررسی قرار گرفته و شاید از تصویربرداری اولتراسون نیز برای بررسی چشم استفاده شود.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل ویترکتومی

قبل از عمل

از 8 ساعت پیش از عمل جراحی (در برخی موارد از نیمه شب قبل از روز عمل جراحی) از خوردن و آشامیدن اجتناب کرده و با پزشک خود راجع به ریسک‌ها، مزایا و جایگزین‌های جراحی خود صحبت کنید.

فرآیند عمل

چشم با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم باز نگاه داشته شده و برش‌هایی کوچک بر روی چشم ایجاد می‌شود. سپس پزشک با استفاده از یک لوله کوچک، زجاجیه را تخلیه می‌کند. در صورتی که ویترکتومی به منظور درمان آسیب به شبکیه انجام شده باشد، حال پزشک آسیب‌های وارده را ترمیم کرده و در صورت انفصال شبکیه، آن را سر جای خود قرار می‌دهد. ممکن است گاز یا سیلیکون به داخل چشم تزریق شود تا جای مایع تخلیه شده را پر کرده و به بازگشت فشار چشم کمک کند.

این جراحی تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی انجام شده و 1 تا 2 ساعت به طول میانجامد.

بعد از عمل

افرادی که تحت تزریق حباب گاز قرار گرفته‌اند، در قرارگیری سر خود محدودیت‌هایی را تجربه خواهند کرد. در صورت وجود حباب گاز، لازم است تا زمانی که فشار چشم به حالت قبلی خود بازنگشته است، از پرواز کردن اجتناب شود.

همچنین ممکن است که بیماران برای هفته اول ملزوم به استفاده از قطره‌های چشمی آنتی بیوتیک بوده و برای چندین هفته از قطره‌های ضدالتهاب استفاده کنند.

نکات مهم در مورد عمل

این عمل جراحی برای افرادی که دچار اختلالات لختگی خون هستند، توصیه نمی‌شود.

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • عفونت
  • انفصال شبکیه
  • کاتاراکت (آب مروارید)

تجویز برای

مدت زمان بستری

1 تا 2 روز، البته معمولاً افراد همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می‌شوند.

پایه

شروع قیمت ها از
$1872

ترانسفر فرودگاهی و درون شهری

مترجم درمانی همراه

پشتیبانی ۲۴ ساعته

نوبت‌گیری پزشک VIP

اخذ ویزا

ارائه سیم کارت به همراه اینترنت

جراحی در دی کلینیک

ارائه تور تهران‌گردی

اقتصادی

شروع قیمت ها از
$1944

ترانسفر فرودگاهی و درون شهری

مترجم درمانی همراه

پشتیبانی ۲۴ ساعته

نوبت‌گیری پزشک VIP

اخذ ویزا

ارائه سیم کارت به همراه اینترنت

جراحی در دی کلینیک

۳ روز اقامت در هتل ۳ ستاره

ارائه تور تهران‌گردی

ویژه

شروع قیمت ها از
$1992

ترانسفر فرودگاهی و درون شهری

مترجم درمانی همراه

پشتیبانی ۲۴ ساعته

نوبت‌گیری پزشک VIP

اخذ ویزا

ارائه سیم کارت به همراه اینترنت

جراحی در دی کلینیک

۳ روز اقامت در هتل ۵ ستاره

ارائه تور تهران‌گردی

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

شبکیه چیست؟

شبکیه یک لایه عصبی در قسمت پشتی چشم است که نور را حس کرده و تصویرها را به مغز شما ارسال می‌کند. چشم مانند یک دوربین است. عدسی جلوی چشم نور را به شبکیه متمرکز می‌کند. می‌توان شبکیه را همان لایه‌ای در نظر گرفت که در قسمت پشتی دوربین قرار دارد.

آیا می‌توان دوش بگیرم؟

شما می‌توانید دوش گرفته و سر و صورت خود را بشوئید، اما نباید بگذارید شامپو یا صابون به درون چشم شما وارد شود. می‌توانید از حوله خیس برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. برخی از افراد از عینک شنا استفاده می‌کنند تا شامپو و صابون به درون چشمشان نفوذ نکند.

در صورتی که حباب گاز به چشم من تزریق شده باشد، چه حالاتی برای خوابیدن برایم مناسب نخواهند بود؟

همانطور که گفته شد، لازم است صورت به سمت پایین باشد تا حباب به شبکیه فشار آورد. به همین منظور، زمانی که قصد دراز کشیدن یا خوابیدن را داشتید، به پشت نخوابید، زیرا در این صورت حباب به جای شبکیه به عدسی چشم فشار وارد می‌کند.

چرا باید صورت خود را به سمت پایین بگیرم؟

زمانی که حباب گاز به داخل چشم تزریق می‌شود، هدف آن است که این حباب به شبکیه فشار آورده و آن را سرجای خود قرار دهد. اما از آنجایی که شبکیه در قسمت پشتی چشم قرار دارد، این فشار تنها زمانی به آن وارد می‌شود که صورت به سمت پایین باشد.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟