مشاوره رایگان
ناخنک

جراحی ناخنک

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

ناخنک به بافتی گفته می‌شود که بر روی قرنیه رشد کرده و مشکلاتی از قبیل قرمزی، خشکی، خارش و خیسی چشم را موجب می‌شود؛ در برخی از موارد ممکن است که بینایی فرد نیز تحت تاثیر این مشکل قرار گیرد. جراحی ناخنک به منظور استخراج آن انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که در اکثر موارد می‌توان با استفاده از قطره‌های تجویز شده، علائم بیماری را کنترل کرد؛ اما گاهی آن به حدی بزرگ می‌شود که منجر به تاری دید شده و راهی به جز جراحی برای فرد باقی نمی‌گذارید. همچنین برخی از افراد برای رفع این لکه و بازیابی زیبایی چشم خود این عمل را انجام می‌دهند.

مدت زمان درمان جراحی ناخنک

بهبود کامل از چند هفته تا چند ماه طول خواهد کشید، هرچند که طول این بازه به ترفندی که پزشک برای جراحی استفاده کرده است نیز بستگی دارد.

پاراکلینیک‌های مرتبط با جراحی ناخنک

پزشک معاینه‌ای کلی از چشم انجام خواهد داد تا از چندین چیز اطمینان حاصل کند؛ مثلاً ممکن است ناخنک در دو روز مختلف اندازه‌گیری شود تا معلوم شود که آیا رشد کرده است یا خیر.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل جراحی ناخنک

قبل از عمل

ممکن است از بیمار خواسته شود که پیش از عمل جراحی از خوردن و آشامیدن اجتناب ورزیده یا تنها یک وعده سبک میل کند. همچنین، اگر بیمار لنز تماسی داشته باشد، ممکن است از او خواسته شود که حداقل از 24 ساعت پیش از عمل جراحی از آن استفاده نکند. از آن جایی که بیمار تحت تاثیر آرام‌بخش قرار خواهد گرفت، باید با یک نفر هماهنگ باشد تا پس از عمل جراحی او را به منزل برساند.

فرآیند عمل

پزشک با استفاده از قطره و تزریق، چشم موردنظر را بی‌حس می‌کند. سپس چشم با استفاده از ابزارهای به خصوص باز نگاه داشته می‌شود تا پزشک بتواند آن را عمل کند.

حال ناخنک از قرنیه و صلبیه (بخش سفید چشم) جدا شده و ملتحمه از صلبیه جدا می‌شود. زمانی که ملتحمه در حال جدا شدن است، پزشک معمولاً قسمتی از بافت زیر پلک بالایی را جدا کرده و آن را به قسمتی از صلبیه که ملتحمه از آن جدا شده است، پیوند می‌زند. این بافت با استفاده از بخیه‌های تجزیه‌پذیر پیوند زده می‌شود. زمانی که بخیه‌ها زده شدند، چشم پوشانده می‌شود.

این عمل تحت تاثیر بی‌حس کننده موضعی و آرام بخش انجام شده و 30 تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

معمولاً به بیماران گفته می‌شود که چگونه در روزهای آتی از چشم خود مراقبت کرده و چشم‌بند را عوض کنند. احتمالاً پزشک پس از انجام عمل، مسکن‌ها و قطره‌هایی را تجویز می‌کند تا بیمار در هفته‌های آتی از آن‌ها استفاده کند.

نکات مهم در مورد عمل

از هر دو مورد، یک نفر دوباره دچار این مشکل خواهد شد.

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

  • عفونت
  • بازگشت بیماری
  • خراشیدگی قرنیه
  • آستیگماتیسم

این عمل برای چه کسانی تجویز می‌شود؟

  • ناخنکی که به گوشه مردمک برسد.
  • ناخنکی که منجر به ناراحتی چشمی شود.

مدت زمان بستری

نیازی به بستری نیست.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

اعضای دیگر خانواده من نیز ناخنک دارند. آیا این بیماری موروثی است؟

احتمال موروثی بودن این بیماری بسیار کم است. هرچند، اعضای خانواده معمولاً به یک میزان در معرض آفتاب قرار می‌گیرند و این می‌تواند دلیل ابتلای دیگر اعضای خانواده به ناخنک باشد.

آیا استخراج ناخنک منجر به بهبود بینایی من خواهد شد؟

در صورتی که ناخنک شما برای قرنیه‌تان اختلالی ایجاد کرده باشد، ممکن است پس از عمل جراحی بهبودی را در بینایی خود مشاهده کنید و اگر اینطور باشد، حتماً به یک عینک جدید نیاز خواهید داشت.

آیا ناخنک من می‌تواند مرا کور کند؟

احتمال این که ناخنک شما منجر به از دست دادن بینایی‌تان شود، بسیار کم است؛ اما اگر به آن بی‌توجهی کنید و اجازه دهید که رشد کند، می‌تواند بینایی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

پس از عمل چشم من چه شکلی خواهد داشت؟

در صورتی که شاهد بازگشت بیماری نباشیم، به احتمال زیاد پس از 6 ماه قادر به تشخیص این نخواهید بود که کدام چشم مورد عمل قرار گرفته است. در صورتی که عمل بر روی ناخنکی انجام شود که پیشتر از این برداشته شده بوده است، احتمالاً از لحاظ زیبایی نتایج خوبی دریافت نخواهید کرد.

از انتخاب شما بسیار متشکریم ،‌خواهشا یکی از راه های زیر جهت دریافت مشاوره رایگان انتخاب نمایید

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پیشیپانی روشا ۲۴ ساعت هر روز همراه شما هست میتوانید سوال شما از ما بپرسید
سلام ! چطور میتونم کمکتون کنم؟